Opolskie: Tysiące tradycyjnych drzew wzbogaci krajobraz

Ponad dwa tysiące sadzonek drzew tradycyjnych gatunków – m.in. jarzębin, śliw, czereśni – trafi do opolskich gmin. Akcja jest upamiętnieniem 20-lecia programu Odnowa Wsi.

Sadzonki drzew zakupione przez samorząd województwa to gatunki tradycyjnie sadzone na Śląsku. Jarzębiny, śliwy, morwy, głogi, czereśnie, bzy lilaki ozdobią drogi i przestrzeń publiczna. Powstaną także modelowe sady ze starymi odmianami drzew owocowych. Ponad sto drzew będzie bezpośrednim upamiętnieniem 20-lecia wprowadzenia na terenie województwa programu Odnowa Wsi.

„Akcja jest częścią projektu pn. “Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego”. Do końca października opolskie gminy i powiaty otrzymają sadzonki drzew i krzewów do zakładania modelowych sadów oraz zadrzewień przydrożnych. W rezultacie w regionie powstanie ponad 12 km nowych zadrzewień przydrożnych. Do projektu zgłosiły się 24 miejscowości z 23 gmin” – wyjaśnia Violetta Ruszczewska z urzędu marszałkowskiego w Opolu.

Kolejne przedsięwzięcie dotyczy sadów owocowych z tradycyjnymi drzewami, jakie często kojarzą się z dzieciństwem współczesnych mieszkańców regionu. W tym roku do projektu zakładania sadów zgłosiło się 18 miejscowości z 16 opolskich gmin, w których posadzonych zostanie 270 drzewek owocowych. Bedą to m.in. jabłonie grafsztynek prawdziwy, książę Albert Pruski i oliwka żółta, czereśnie Byttnera czerwona, Schneidera późna i vega, grusza konferencyjna, klapsa i bonkreta Williamsa; śliwa węgierka zwykła, renkloda ulena, królowa Wiktoria, wiśnia lutówka i gubeńska oraz pigwa gruszkowa.

Dodatkowo 128 opolskich sołectw wyraziło chęć upamiętnienia jubileuszu 20-lecia programu Odnowy Wsi i z tej okazji zasadza ponad trzymetrowe, już kilkuletnie drzewa. Beda to dęby, lipy, klony i buki. Łącznie w 2017 r. w ramach projektu “Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego” nasadzonych zostanie blisko 2 500 drzew i krzewów, co według założeń projektu, przyczyni się do ochrony opolskiej bioróżnorodności, przywracania tradycyjnego sadownictwa oraz ochrony przed zanieczyszczeniem środowiska, hałasem, wiatrem i śniegiem we wsiach, miastach i na szlakach komunikacyjnych pomiędzy nimi.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl