fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

ONZ: Ukrainę opuściło łącznie 3,9 mln ludzi

W ciągu ubiegłego miesiąca Ukrainę opuściło łącznie 3,9 mln ludzi, a 6,5 mln musiało przemieścić się wewnątrz tego kraju – poinformowała we wtorek zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych, Joyce Msuya. Stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ, Serhij Kislica, oświadczył, że spowodowanie humanitarnej katastrofy na Ukrainie jest elementem rosyjskiej strategii.

Joyce Msuya oświadczyła, występując na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconego omówieniu sytuacji humanitarnej na Ukrainie, że według danych z 27 marca br. śmierć poniosło 1119 ukraińskich cywilów, w tym 99 dzieci.

Jak zaznaczyła agencja Ukrinform, dane są niedoszacowane i rzeczywista liczba ofiar jest najprawdopodobniej dużo większa, bowiem informacje z rejonów objętych walkami docierają z dużym opóźnieniem.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ powiedziała, że mieszkańcy wielu ukraińskich miast są pozbawieni żywości, wody, lekarstw, elektryczności i ogrzewania.

„Są w pułapce, zdesperowani i przerażeni. W niektórych miejscach niebezpiecznie jest nawet grzebać zmarłych” – podkreśliła.

Według jej słów od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej inwazji, organizacje humanitarne dotarły do 890 tys. ludzi w całej Ukrainie, głównie na wschodzie, dostarczając artykuły pierwszej potrzeby. Udzielaniem pomocy zajmuje się m. in. 1230 osób z personelu ONZ i ponad 100 organizacji humanitarnych.

Występując na tym samym posiedzeniu RB stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ, Serhij Kislica, oświadczył, że spowodowanie humanitarnej katastrofy na Ukrainie jest elementem rosyjskiej strategii militarnej.

Serhij Kislica podkreślił, że Ukraina domaga się od Rosji natychmiastowej i bezwarunkowej realizacji wszystkich postanowień przyjętej niedawno rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wzywa ona do zawarcia porozumienia o przerwaniu ognia, wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy i udzielenia jej wsparcia humanitarnego.

Ukraiński dyplomata zauważył, że Rosja nie wykazuje gotowości do rezygnacji z dotychczasowej strategii i rozmyślnie dąży do pogorszenia sytuacji humanitarnej na Ukrainie, po tym jak zawiódł początkowy plan wojny błyskawicznej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl