ONZ: System humanitarny w punkcie krytycznym z powodu cięć finansowych
Najwyższy urzędnik ONZ ds. pomocy humanitarnej, Tom Fletcher, ostrzegł w środę, że globalny system humanitarny osiągnął punkt krytyczny. Jest to spowodowane niedostatkiem funduszy i koniecznością zwalniania personelu.
Według Fletchera, podsekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej, cięcia w finansowaniu oznaczają redukcję programów i wymuszają decyzje „o życiu lub śmierci”. Obecny kryzys nazwał najpoważniejszym wyzwaniem dla międzynarodowych wysiłków humanitarnych od czasów II wojny światowej.
„Już byliśmy przeciążeni, niedofinansowani i dosłownie atakowani, a miniony rok okazał się najbardziej śmiercionośnym w historii dla pracowników humanitarnych. Ale jest to o wiele trudniejsze dla ponad 300 mln ludzi, którym służymy. Tempo i skala cięć finansowania to wstrząs sejsmiczny dla sektora. (…) Programy są zamykane, personel zwalniany, a my jesteśmy zmuszeni wybierać, które życie traktować priorytetowo” — wyjaśnił Fletcher, którego cytuje „UN News”.
Jak dodaje, kryzysy humanitarne rosną na tle niestabilności, narastających konfliktów, wstrząsów klimatycznych i recesji gospodarczej, co pozostawia miliony ludzi uzależnionych od pomocy. Jednak zamiast nasilenia wsparcia, ONZ i jej partnerzy stoją w obliczu głębokich niedoborów finansowania, co wymusza trudne decyzje.
Tom Fletcher ujawnił, że tylko w lutym 10 proc. pracowników organizacji pozarządowych (NGO) zajmujących się pomocą humanitarną zostało zwolnionych.
„Dla ludzi, którym służymy, te cięcia nie są abstrakcyjnymi liczbami budżetowymi – są kwestią przetrwania” – podkreślił.
PAP