ONZ: rekordowa liczba cywilów zginęła w pierwszym półroczu w Afganistanie

W pierwszym półroczu 2016 roku w konflikcie zbrojnym w Afganistanie zanotowano rekordową od 2009 roku liczbę zabitych i rannych cywilów: odpowiednio 1601 i 3565 – poinformowała w poniedziałek Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA).

Jak sprecyzowano w raporcie, jest to wzrost o 4 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2015 roku. UNAMA podkreśla, że jedną trzecią ofiar stanowią dzieci.

Według raportu od stycznia 2009 roku do czerwca 2016 roku w Afganistanie liczba cywilów wśród ofiar konfliktu sięgnęła prawie 64 tysięcy, w tym 23 tys. zabitych i 41 tys. rannych.

Odpowiedzialnością za ataki na większość (60 proc.) ofiar cywilnych UNAMA obarcza siły rebelianckie, w tym głównie talibów i organizację dżihadystyczną tzw. Państwo Islamskie (ISIS). UNAMA odnotowuje także, że o 47 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła liczba ofiar, które zginęły lub zostały ranne z rąk afgańskich sił rządowych; odsetek ten wynosi obecnie 23 proc.

Miny czy improwizowane ładunki wybuchowe spowodowały śmierć lub rany u 85 proc. dzieci dotkniętych przez konflikt. Od początku roku życie straciło 388 nieletnich.

„Ludzie zabijani są, gdy się modlą, pracują, uczą się, idą po wodę i wychodzą ze szpitala: każda ofiara cywilna oznacza porażkę i trzeba wzywać każdą stronę konfliktu, by reagowała (…) w celu zmniejszenia cierpienia cywilów i zwiększenia ich ochrony” – ocenił specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ w Kabulu, Tadamichi Yamamoto.

UNAMA zastrzega, że opublikowany bilans „bez wątpienia jest niedoszacowany”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl