fot. PAP/EPA

ONZ planuje pierwsze zrzuty żywności w oblężonym Dajr az-Zaur

ONZ zamierza przeprowadzić pierwsze zrzuty żywności w oblężonym przez siły Państwa Islamskiego (IS) 200-tysięcznym mieście Dajr az-Zaur – poinformował w czwartek szef oenzetowskiej humanitarnej grupy roboczej Jan Egeland.

Po posiedzeniu grupy roboczej w Genewie Egeland powiedział dziennikarzom, że oenzetowski Światowy Program Żywnościowy (WFP) ma „konkretny plan” przeprowadzenia tej operacji w najbliższych dniach, ale nie podał szczegółów. Jak wskazał, WFP liczy, że „dotrze do biednych ludzi w Dajr az-Zaur, obleganym przez IS”. „Można to zrobić jedynie poprzez zrzuty z powietrza” – dodał. Reuters zwraca uwagę, że operacja zrzutów jest dużo bardziej kosztowna niż wysyłanie konwojów z pomocą drogą lądową.

„To jest skomplikowana operacja i będzie pod wieloma względami pierwszą operacją tego rodzaju” – powiedział Egeland. Dodał, że wiele państw, w tym Rosja i Stany Zjednoczone, obiecało wsparcie.

Oenzetowskie organizacje pomocowe nie mają bezpośredniego dostępu do obszarów opanowanych przez IS, w tym do Dajr az-Zaur, gdzie cywile cierpią głód i stale pogarszają się warunki bytowe.

W ciągu ostatniej doby 114 ciężarówek z pomocą ONZ dostarczyło żywność i leki dla około 80 tysięcy osób w pięciu miejscach w Syrii, niektórych oblężonych przez siły rządowe, a innych – przez rebeliantów – poinformował Egeland. Wskazał, że jest to postęp, ale apelował o umożliwienie dotarcia do ponad 4 mln potrzebujących osób w trudno dostępnych rejonach Syrii.

Jan Egeland jest sekretarzem generalnym Norweskiej Rady ds. Uchodźców (NRC), która jest niezależną pozarządową organizacją humanitarną.

We wtorek oenzetowskie Biuro ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) w Ammanie poinformowało, że ONZ otrzymała od rządu Syrii pozwolenie na dostarczenie pomocy humanitarnej do części obleganych miast w tym kraju.

PAP/RIRM

drukuj