Syria ratyfikowała umowę z Iranem ws. linii kredytowej

Syryjski prezydent Baszar el-Asad podpisał ustawę ratyfikującą porozumienie z Iranem o udzieleniu Syrii linii kredytowej w wysokości 1 mld dolarów – podała w środę państwowa syryjska agencja informacyjna Sana.

Umowa kredytowa została zawarta pomiędzy dwoma państwowymi bankami: Komercyjnym Bankiem Syrii (CBS) a Irańskim Bankiem Rozwoju Eksportu (EDBI).

Jak podała Sana, syryjski parlament ratyfikował porozumienie 19 maja.

Porozumienie o linii kredytowej między Teheranem a Damaszkiem zawarte zostało w styczniu 2013 roku, podczas wizyty w Iranie premiera Syrii Waila el-Halkiego.

Jak informowała wówczas agencja AFP, była to pierwsza linia kredytowa Iranu dla Syrii, o której oficjalnie poinformowano. Dotąd istniały jedynie niepotwierdzone pogłoski o sekretnych pożyczkach Teheranu dla Damaszku, którego rezerwy walutowe skurczyły się od początku trwającej rewolty przeciwko rządom prezydenta Baszara el-Asada.

Iran, wierny sojusznik Syrii, przez lata udzielał Damaszkowi wsparcia militarnego i politycznego i wciąż okazuje silne poparcie dla reżimu Asada od początku powstania w Syrii w marcu 2011 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl