fot. PAP/EPA

Olimpijczycy z Sudanu Południowego po blisko dwóch latach opuścili japońskie Maebashi

Pięcioosobowa reprezentacja Sudanu Południowego, jednego z najmłodszych i najbiedniejszych państw świata, która do igrzysk w Tokio przygotowywała się w Japonii przez blisko dwa lata, opuściła miasto Maebashi. Uroczyste pożegnanie odbyło się w miejscowym ratuszu.

Sudańczycy – troje lekkoatletów i paraolimpijczyk oraz jeden trener, przebywali w Maebashi od listopada 2019 roku. Mieli przygotowywać się do igrzysk zaplanowanych na lipiec 2020. Te jednak przełożono z powodu pandemii COVID-19, co spowodowało, że ich obecność na wyspie Honsiu trwała blisko dwa lata.

W uroczystym pożegnaniu w ratuszu brali udział nie tylko przedstawiciele władz miasta, ale i mieszkańcy, którzy robili sobie pamiątkowe zdjęcia ze sportowcami. Sudańczycy nie kryli wzruszenie – dziękowali uśmiechami i tradycyjnymi japońskimi ukłonami za życzliwe przyjęcie.

„Życzę im szczęśliwego, spokojnego życia. Zawsze modlili się o pokój w ojczyźnie” – powiedziała jedna z mieszkanek Maebashi, która wspominała spotkania ze sportowcami w miejscowym kościele.

Środki finansowe na pobyt i przygotowania Sudańczyków do występu olimpijskiego zbierano w całej Japonii. W projekt zaangażowanych było wielu wolontariuszy. Sportowcy treningi łączyli z nauką, w tym języka japońskiego.

22-letni lekkoatleta Abraham Guem, choć nie zakwalifikował się do olimpijskiego finału w biegu na 1500 m, w eliminacjach uzyskał rekord życiowy.

„Mam nadzieję, że spotkamy się kiedyś w przyszłości” – powiedział, dziękując władzom i mieszkańcom miasta.

Lekkoatleci podczas pobytu w Maebashi odwiedzali szkoły i brali udział w różnorodnych wydarzeniach społecznych. Opowiadali też o tragicznych wydarzeniach w swoim kraju, w tym wojnie domowej, która pochłonęła ponad 400 tys. ofiar.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl