Ojciec Święty w Paragwaju

Ojciec Święty Franciszek przebywa z wizytą apostolską w Paragwaju. To trzeci i ostatni etap jego tygodniowej pielgrzymki po Ameryce Południowej.

W sobotę Ojciec Święty spotkał się z prezydentem i władzami Paragwaju. Odwiedził także personel i podopiecznych szpitala pediatrycznego.

W przemówieniu skierowanym do polityków zapewnił o pełnym zaangażowaniu Kościoła katolickiego w dążeniu do tworzenia państwa sprawiedliwego. Papież powiedział, że poczyniono już ważne kroki w dziedzinie oświaty i służby zdrowia.

– Niech nie ustaje wysiłek wszystkich podmiotów społecznych, aż nie będzie więcej dzieci bez dostępu do edukacji, rodzin bez domu, robotników bez godnej pracy, rolników bez ziemi do uprawy i tak wiele osób zmuszonych do migracji w niepewnej przyszłości. Niech nie będzie więcej ofiar przemocy, korupcji i handlu narkotykami. Rozwój ekonomiczny, który nie bierze pod uwagę najsłabszych i nieszczęśliwych nie jest prawdziwym rozwojem – podkreślił Ojciec Święty.

Centralnym punktem pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka do Paragwaju była Eucharystia na placu przed sanktuarium maryjnym w Caacupé.

W homilii papież zwrócił uwagę, że możemy utożsamiać się z wieloma sytuacjami z życia Matki Bożej. Tymi radosnymi i tymi – po ludzku patrząc – bolesnymi.

„Widzimy jej życie i czujemy się zrozumiani i wysłuchani” – podkreślił Ojciec Święty.

. Jest Matką Kościoła. Ona uwierzyła, a jej życie jest świadectwem tego, że Bóg nie zawodzi, nie porzuca swojego ludu, chociaż istnieją chwil lub sytuacje, w których wydaje się, że go nie ma. Ona była pierwszą uczennicą, która towarzyszyła swemu synowi, podtrzymywała nadzieję apostołów w trudnych chwilach. To jest właśnie nasza Matka – tak dobra, tak hojna, tak towarzysząca naszemu życiu. O tym wszystkim wiemy z ewangelii, ale wiemy też, że na tej ziemi jest Ona Matką, która była obok nas w tak wielu trudnych sytuacjach – przypomniał Franciszek.

Papież, wskazując na przykład niezachwianej wiary Maryi, zwrócił się do kobiet i matek paragwajskich. „Z wielkim męstwem i samozaparciem umiałyście podnieść kraj wykrwawiony, znajdujący się na dnie, pogrążony przez wojnę” – mówił Franciszek.

– Przeżywałyście sytuacje bardzo podobne jak Maryja, które zgodnie z ogólną logiką zaprzeczały wszelkiej wierze. Jednak tak, jak Maryja – pobudzane i podtrzymywane jej przykładem – pozostałyście wierzące, nawet wbrew wszelkiej nadziei. Gdy wszystko zdawało się walić, razem z Maryją powiedziałyście sobie: nie bójmy się. Pan jest z nami. Jest z naszym ludem, z naszymi rodzinami., Zróbmy to, co On nam powie – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek spotkał się także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Uczestniczył również w Nieszporach z księżmi biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i ruchami katolickimi w katedrze pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej.

Poszczególne punkty pielgrzymki Ojca Świętego transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj