PAP/EPA

Papież Franciszek: Przykazanie miłości Boga i bliźniego staje się jedyną i konsekwentną zasadą życia

Przykazanie miłości Boga i bliźniego staje się jedyną i konsekwentną zasadą życia – mówił w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański, Ojciec Święty Franciszek. Papież dodał, że prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie wobec potrzebującego.

Dobry Samarytanin ukazuje nam, że miłując bliźniego, kocha jednocześnie Boga, wyrażając prawdziwą religijność i pełne człowieczeństwo – podkreślał Ojciec Święty Franciszek, nawiązując do niedzielnej ewangelii o miłosiernym samarytaninie. Papież akcentował, że to nie my wybieramy, według naszych kryteriów, kto jest bliźnim, a kto nim nie jest, lecz to osoba potrzebująca musi móc rozpoznać, kto jest jej bliźnim, czyli kto okazał jej miłosierdzie.

– Wniosek ten wskazuje, że prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie wobec potrzebującego życia ludzkiego. W ten sposób stajemy się prawdziwymi uczniami Jezusa i objawia się oblicze Ojca: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny – mówił Papież.

Papież wskazywał, że umiejętność okazania współczucia jest dla nas kluczowa.

– Jeśli w obliczu osoby potrzebującej nie odczuwasz współczucia, jeśli twoje serce jest nieporuszone, to znaczy, że coś jest nie tak. Uważaj! Nie pozwólmy, aby nami zawładnęła egoistyczna niewrażliwość – dodał.

Ojciec Święty nawiązał także do pogarszającej się od 5 lat sytuacji w Wenezueli. Zapewnił o swojej bliskości z tym narodem. Zaapelował również o modlitwę, aby jak najszybciej doszło do porozumienia, „które położy kres cierpieniom ludzi, dla dobra kraju i całego regionu”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj