fot. twitter.com

,,Gaudete et Exsultate” – ,,Cieszcie się i radujcie’’ to nowa adhortacja Papieża Franciszka

,,Gaudete et Exsultate”, po polsku ,,Cieszcie się i radujcie’’ – to tytuł nowej adhortacji Ojca Świętego Franciszka, która ma się dziś ukazać. Papieski dokument poświęcony będzie ,,wezwaniu do świętości w świecie współczesnym”. Zostanie opublikowany w ośmiu językach, m.in.  po polsku.

Tytuł adhortacji nawiązuje do słów, jakie Jezus powiedział podczas kazania na górze po wypowiedzeniu ośmiu błogosławieństw: ,,Cieszcie się i radujecie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.

Chcąc jej dosięgnąć musimy dążyć do świętości, do której jak podkreśla ks. prof. Jan Machniak wezwani zostali wszyscy.

Świętość chrześcijańska, do której apeluje Ojciec Święty Franciszek w tej nowej adhortacji, to wezwanie powszechne dla każdego chrześcijanina. Pisał o tym już Sobór Watykański II w Konstytucji dogmatycznej o Kościele w czwartym rozdziale o powszechnym powołaniu do świętości. Ta nowa adhortacja Ojca Świętego bezpośrednio nawiązuje do tego wezwania soborowego, gdzie wszyscy chrześcijanie są wezwani do świętości, czyli do miłości, bo świętość, to jest inaczej miłość – naśladowanie Boga – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

,,Gaudete et Exsultate” będzie trzecią adhortacją Papieża Franciszka. Polski tekst dokumentu zostanie zaprezentowany dziś w południe w Warszawie.

Wcześniejsze adhortacje, jakie wydał papież Franciszek, to „Evangelii gaudium” i „Amoris laetitia”. Opublikowano je po dwóch synodach biskupów o rodzinie.

W hierarchii dokumentów papieskich adhortacja figuruje na trzecim miejscu. Najważniejszymi są konstytucje apostolskie, a po nich encykliki.

RIRM

drukuj