fot. PAP/EPA

Spotkanie Ojca św. z księżmi kardynałami

Trwa spotkanie Ojca św. Franciszka z księżmi kardynałami. Do Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego Papież Franciszek zaprosił zarówno 114 purpuratów, którzy wzięli udział w konklawe, jak i tych, którzy z racji podeszłego wieku nie weszli do Kaplicy Sykstyńskiej.

W Radiu Maryja i TV Trwam transmisja ze spotkania 

W czwartek nowo wybrany Papież przewodniczył Mszy św. w intencji Kościoła. Eucharystię koncelebrowało 114 kardynałów-elektorów.

W homilii Ojciec św. Franciszek wskazał na nowo na trzy priorytety Kościoła: dynamizm, budowanie i świadectwo. Wynika z nich, że mamy do czynienia z żywym Kościołem, który chce być jeszcze bardziej wierny Chrystusowi – mówił teolog i biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

– Nie mamy do czynienia z żadną stagnacją, z Kościołem zmęczonym. Nie mamy do czynienia z Kościołem, który osiadł na laurach, lecz mamy do czynienia z Kościołem, który w nowych, dynamicznych, zmieniających się warunkach chce być jeszcze bardziej wierny Chrystusowi i chce przeprowadzić ludzkość, ale przede wszystkim wierzących w Chrystusa przez rozmaite rafy i mielizny, na które we współczesnym świecie nie trudno natrafić – akcentował ksiądz profesor. 

Ojciec św. podczas homilii zaznaczał, że wędrowanie, budowanie i wyznanie Chrystusa bez krzyża sprawia, że nie jesteśmy uczniami Chrystusa; jesteśmy światowi, ale nie uczniami Chrystusa. Słowa te stanowią dla nas bardzo poważne i skuteczne ostrzeżenie – zaznacza ks. prof. Waldemar Chrostowski.

– Znakiem zbawienia jest krzyż i znakiem wierności Bogu jest wierność krzyżowi. Przypominania tego nigdy nie jest dość, nigdy za wiele. Myślę, że było to bardzo dobrze widoczne w słowach i gestach Ojca św. Jana Pawła II. Było to również bardzo dobrze widoczne w naszym pokoleniu w słowach i gestach Papieża Benedykta XVI. Skoro Papież Franciszek również od tego rozpoczyna swój pontyfikat, to zwłaszcza teraz w okresie Wielkiego Postu wzrok chrześcijanina kieruje się ku Chrystusowemu Krzyżowi – powiedział ksiądz profesor.  

Franciszkanin o. Jerzy Twaróg, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie z siedzibą w Buenos Aires, który nie jeden raz miał okazję spotkać ks. kard. Bergoglio akcentuje, że to bardzo ciepły i skromny kapłan.

– Śmiało mógłbym powiedzieć, że jest to ojciec duchowny – zawsze ciepły, serdeczny, odnoszący się do każdego człowieka. Odczuliśmy to wielokrotnie podczas różnych spotkań, tych prywatnych czy też tych bardzo uroczystych. Zawsze kiedy kończyła się audiencja, mówił „módl się za mnie” czy „pamiętajcie o mnie w modlitwie”. To bardzo pokorny, skromny kapłan. Myślę, że na pewno pozostanie takim samym – jako Papież Franciszek – pokornym, skromnym człowiekiem, który będzie prowadził Kościół.

O. Jerzy Twaróg nie ukrywa, że wszyscy franciszkanie z ogromną radością przyjęli decyzję, iż nowy Papież będzie nosił imię Franciszek.

Uroczysta Eucharystia inaugurująca nowy pontyfikat sprawowana będzie we wtorek o 9.30. W sobotę 16 marca odbędzie się konferencja prasowa Papieża Franciszka. Natomiast w niedzielę pierwsze spotkanie Ojca św. Franciszka z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

 

RIRM

drukuj