Ojciec św. spotkał się z księżmi kardynałami

W Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego Papież Franciszek spotkał się ze wszystkimi kardynałami – elektorami na niedawnym konklawe i księżmi kardynałami seniorami.

Nowy Papież mówił o wzruszających dla niego chwilach pierwszego spotkania z wiernymi. Ojciec św. Franciszek podziękował wszystkim księżom kardynałom za współpracę w minionych dniach i osobom, które były zaangażowane w organizację konklawe.

 – Jesteśmy braćmi – podkreślił Ojciec św. zwracając się do księży kardynałów. 

Ojciec św. Franciszek słowa podziękowania skierował również do swojego poprzednika Papieża Benedykta XVI, który – jak zauważył – „wzbogacił Kościół swą posługą wiary, pokory i skromności”. Dziedzictwo przez niego pozostawione – dodał – będzie „spuścizną duchową dla wszystkich”.

Papież Franciszek zwrócił uwagę, że to Duch Święty daje odwagę wytrwałości i podpowie nowe metody ewangelizacji, aby Ewangelia była zanoszona aż do ostatnich zakątków świata.

– Mamy pewność, że Duch Święty daje odwagę wytrwałości, że podpowie nowe metody ewangelizacji, aby Ewangelia była zanoszona aż do ostatnich zakątków świata. Chrystus jest jedynym Zbawicielem wszystkich ludzi. Drodzy bracia, może połowa z nas jest już w wieku zaawansowanym, jednak starość jest „stolicą mądrości życia”. Starszyzna posiada mądrość, tak jak stary Symeon czy Anna w świątyni. Podarujmy młodzieży tę mądrość, która jest jak wino: z wiekiem staje się coraz lepsza. Podarujmy młodzieży mądrość życia. Przychodzi mi na myśl to, co pewien niemiecki poeta powiedział o starości „to jest czas spokoju i modlitwy” – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Na zakończenie Ojciec św. powierzył swoje posługiwanie i księży kardynałów Matce Najświętszej. W powitalnym przemówieniu ks. kard. Angelo Sodano – dziekan Kolegium Kardynalskiego zapewnił Ojca św. Franciszka, że księża kardynałowie są do jego „całkowitej dyspozycji”.

– Naszemu Bogu dziękujemy za to zaproszenie liturgiczne jakie kierujemy między starszymi i młodszymi, aby podziękować Panu za dar jaki uczynił Kościołowi dając nam takiego Pasterza. Te uczucia wdzięczności chcemy skierować do Ciebie za to, że tak hojnie przyjąłeś to, co Pan do Ciebie powie: „Czy kochasz bardziej niż ci? Paś moje owce”. Oczywiście jest to zadanie bardzo trudne, ale dobry pasterz zawsze będzie miał jeszcze innych; będzie miał przede wszystkim Ducha Świętego, który zawsze odmładza i odnawia Kościół. Ojcze św. wiedz, że my wszyscy twoi kardynałowie będziemy do pełnej Twojej dyspozycji – powiedział ks. kard. Angelo Sodano.

 

PAP/RIRM

drukuj