Ojciec św. wyruszył w podróż apostolską do Meksyku

Ojciec Św. Franciszek wyruszył w podróż apostolską do Meksyku. Po drodze zatrzyma się w stolicy Kuby – Hawanie, gdzie spotka się z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Hawana stanie się areną historycznego wydarzenia; jest to pierwsze spotkanie biskupa Rzymu z patriarchą moskiewskim od blisko 1000 lat.

„To trudna podróż, zbyt napięta w czasie, ale bardzo upragniona przez mojego brata Cyryla, przeze mnie, a także Meksykanów” – powiedział Ojciec Święty do dziennikarzy na pokładzie samolotu.

Ks. prof. Zygmunt Zieliński, historyk i teolog z KUL podkreśla, że spotkanie jest rzeczą naturalną, bo Kościół prawosławny i Kościół katolicki wiele łączy.

Zawsze byłem zdania, że właściwie rzymskokatolicki odłam chrześcijaństwa i cerkiew prawosławna to Kościoły, które w sensie dogmatycznym właściwie nie odstają od siebie. Czy może być z tego coś dobrego? Ja myślę, że tak. Z każdego spotkania, z każdego dialogu, może być coś dobrego. My jesteśmy ludźmi wierzącymi w Opatrzność Bożą. Miejmy nadzieję, że Opatrzność Boża będzie szła w tym kierunku, żeby zażegnać ten tysiącletni rozdział, zupełnie bezsensowny. Od XI wieku nie miało to sensu i dotychczas nie ma i to się utrzymuje. To jest właśnie najdziwniejsze – powiedział ks. prof. Zygmunt Zieliński.   

Starania o spotkanie z patriarchą moskiewskim bezskutecznie podejmowało wcześniej już wielu papieży m.in. św. Jan Paweł II i Benedykt XVI.

W nocy z piątku na sobotę czasu polskiego Ojciec Święty Franciszek wyruszy w dalszą drogę. Jego wizyta w Meksyku potrwa pięć dni.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl