fot. PAP/EPA

Spotkanie Ojca Świętego z Obamą

W Watykanie trwa spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wizyta dotyczy m.in. zmniejszania problemów ubóstwa na świecie i nierówności w podziale dóbr.

W wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” amerykański prezydent powiedział, że chce wysłuchać papieża Franciszka, jak walczyć z ubóstwem i nierównościami na świecie. „Papież rzuca nam wyzwanie” – dodał. Obama ocenił, że spojrzenie Papieża jest cenne i pozwoli zrozumieć, „jak sprostać wyzwaniu walki m.in. ze skrajnym ubóstwem.

Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy UE, podkreśla, że prezydent Obama od początku pontyfikatu Franciszka zabiegał o spotkanie z Papieżem. Dyplomata zwraca także uwagę na szybko rosnące uznanie Ojca Świętego na arenie międzynarodowej; wzrosła też pozycja Kościoła i Ojca św. w USA.

 – Co do tematyki, którą Stany Zjednoczone starają się poruszać ze Stolicą Apostolską, to jest ona oczywiście miła i bliska sercu obecnego Ojca Świętego. Jest to jednak pewnego rodzaju wybieg, mający na celu zmarginalizowanie spotkania i relacji między Ameryką a Watykanem jedynie do kwestii walki z ubóstwem, dlatego że administracja prezydenta stoi w konflikcie swojej ideologii, która jest bardzo progenderowa, libertańska i popiera powszechne stosowanie środków antykoncepcyjnych czy też pełną dopuszczalność przerywania ciąży. Z całą pewnością te trudne tematy pojawią się na tym spotkaniu – powiedział Dariusz Sobków.

Amerykański prezydent wyznał, że Papież „inspiruje swym zaangażowaniem na rzecz sprawiedliwości społecznej oraz przesłaniem miłości i współczucia”. Zapewnił, że pod wpływem słów Franciszka USA będą współpracować ze swymi partnerami na świecie, by wykorzenić skrajne ubóstwo w ciągu najbliższych 20 lat.

RIRM

drukuj