PAP/EPA

Papież Franciszek do księży biskupów w Panamie: Proszę was „wykradajcie” młodych ulicy, zanim kultura śmierci będzie „sprzedawać im dym”

Ojciec Święty Franciszek spotkał się w Panamie z przedstawicielami władz, korpusu dyplomatycznego oraz z księżmi biskupami Ameryki Środkowej. W swoich wystąpieniach zaapelował o troskę o lepszą przyszłość dla Panamy, a także dla młodych ludzi.

Podczas spotkania z przedstawicielami władz, korpusem dyplomatycznym oraz księżmi biskupami Ameryki Środkowej, Ojciec Święty Franciszek zwrócił szczególną uwagę na nadzieję, którą żyje młodzież w Panamie.

Jak zaznaczył, służba publiczna jest synonimem uczciwości i sprawiedliwości, a nie korupcji.

– Wymaga to zaangażowania, w którym wszyscy – począwszy od tych, którzy deklarują się, jako chrześcijanie – mielibyśmy odwagę budowania prawdziwie humanitarnego życia politycznego, które stawia osobę w centrum, jako serce wszystkiego – mówił Papież.

Ojciec Święty podkreślił, że za zajmowanym stanowiskiem państwowym idzie odpowiedzialność.

– Pociąga to za sobą postanowienie, zaangażowanie i codzienną pracę, aby wszyscy mieszkańcy tej ziemi mieli możliwość poczuć się twórcami swego losu, losu swoich rodzin i całego państwa – zwracał uwagę papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży to okazja, by zbliżyć się do rzeczywistości młodych ludzi, ich nadziei oraz pragnień – mówił Papież do księży biskupów Ameryki Środkowej.

– Możemy odczytać w nowy sposób naszą epokę i rozpoznawać znaki czasu, ponieważ, jak stwierdzili Ojcowie synodalni, ludzie młodzi są jednym z „miejsc teologicznych”, w których Pan pozwala nam poznać niektóre z Jego oczekiwań i wyzwań dla budowania jutra – wskazywał Ojciec Święty.  Dlatego Papież zaapelował także do księży biskupów, by wyszli naprzeciwko oczekiwaniom młodzieży.

– Zachęcam was zatem do promowania programów i ośrodków wychowawczych, które umiałyby towarzyszyć, wspierać i umacniać odpowiedzialność waszej młodzieży. Proszę was „wykradajcie” ich ulicy, zanim kultura śmierci będzie „sprzedawać im dym” i magiczne rozwiązania, zanim ich opęta i wykorzysta ich wyobraźnię – mówił Ojciec Święty Franciszek.

Wbrew pozorom, niewiele potrzeba, by przyciągnąć młodych ludzi do Kościoła. Wczoraj w jednym miejscu na wspólnej modlitwie, zebrali się wszyscy Polacy, którzy przybyli do Panamy. Eucharystii przewodniczyli polscy księża biskupi, a później na scenie wystąpili polscy artyści. Nie zabrakło też uczestników Rejsu Niepodległości.

– Polecam każdemu, absolutnie każdemu ŚDM, zwłaszcza tym, którzy czują się samotni, którzy czują się wykluczeni, odrzuceni, bo tutaj mogą po prostu spotkać Pana Boga i to jest najpiękniejsze, co może się każdemu w życiu przytrafić – mówiła Olga uczestniczka ŚDM w Panamie.

Jeszcze dziś, po godzinie 17.00 czasu lokalnego, czy po 23.00 w Polsce Ojciec Święty Franciszek powita uczestników Światowych Dni Młodzieży. Transmisję z wydarzenia będzie można zobaczyć w Telewizji Trwam.

TV Trwam News/RIRM

drukuj