Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych z terenów wiejskich w Licheniu
W Licheniu trwa Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych z terenów wiejskich. Oprócz atrakcji natury kulinarnej czy artystycznej, w programie tego wydarzenia są również propozycje dla sfery duchowej. Zjazd potrwa do niedzieli.
14 i 15 września w Licheniu odbywa się Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych z terenów wiejskich. Wydarzenie stanowi okazję do zaprezentowania przez gospodynie talentów z wielu dziedzin.
– Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji przyjeżdżają do Lichenia nie tylko po to, by się modlić, ale także by się ze sobą spotkać, podzielić się swoją kulturą, zwyczajami, tradycją – zaznaczył ks. Sławomir Homoncik, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski.
Stąd też w sobotę miał miejsce jarmark nad Jeziorem Licheńskim, podczas którego odbywały się konkursy kulinarne (w tym na najlepszą nalewkę czy różnego rodzaju potrawy), przegląd zespołów folklorystycznych oraz wspólne ognisko.
W programie przewidziano także debaty „Relaks kobiet” oraz „Eko gospodyni”. Dokonany zostanie również wybór stroju „Zgodnie z naturą”. Na scenie, obok wielu grup z różnych regionów Polski, zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego z Kościelca czy Babskie Granie Abba.
Oprócz rozrywki, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, nie zabrakło propozycji dla sfery duchowej. Już pierwszego dnia o 15.00 w bazylice odmówiono wspólną Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a o 19:00 sprawowana była Msza święta.
O godz. 20.00 miał miejsce wyjątkowy koncert znanej i utożsamianej od dziesięcioleci z Licheniem organistki Barbary Kaczor, która wykonała pieśni maryjne. Religijną część pierwszego dnia Zjazdu zakończyły o godz. 21.00 apel jasnogórski, różaniec i procesja ze światłami.
Niezwykle zapowiada się także drugi dzień Ogólnopolskiego Zjazdu KGW.
– Niedziela rozpocznie się wcześnie, bo o godz. 7.00 rano specjalnym tzw. spacerem różańcowym do miejsca objawień Matki Bożej – do Lasu Grąblińskiego. Sporo osób traktuje tę wyprawę pokutnie, modlitewnie, by tam dotrzeć do miejsca, gdzie Matka Boża się objawiała i po drodze, odmawiając Różaniec, także doświadczyć Jej obecności– mówił ks. Sławomir Homoncik.
O godz. 9.15 będzie możliwość bezpłatnego zwiedzenia Sanktuarium z przewodnikiem. Potem – o godzinie 11.00 – w kierunku bazyliki wyruszy bardzo długi i barwny korowód gospodyń ubranych w przepiękne regionalne stroje ludowe. W południe sprawowana będzie Eucharystia, natomiast po Koronce do Bożego Miłosierdzia w niedzielę, o godzinie 15.30, uczestniczki Zjazdu przemieszczą się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie na zakończenie tegorocznej pielgrzymki odśpiewają „Barkę” i wysłuchają koncertu zespołu folklorystycznego Witowo.
– Myślę, że obecność pań, mam, babć w tym miejscu jest ze wszech miar uzasadniona. Zawsze do Lichenia – tego Sanktuarium, które położone jest wśród pól, łąk, lasów – kobiety z różnych części naszej ojczyzny bardzo ciągnęły i lgnęły. Lubiły tutaj przybywać, lubiły przywozić do domu Matki intencje swoich rodzin, intencje swoich dzieci czy wnuków. Nie jest też tajemnicą, że początki licheńskiego Sanktuarnium w rozbudowie są mocno związane z ofiarnością, modlitwami polskich mam, polskich babć, które – niejednokrotnie w tajemnicy przed swoimi mężami czy przed swoimi ojcami – przesyłały tutaj, do Sanktuarium, ciężko zapracowane i zaoszczędzone drobne ofiary, które przekazywały na budowę domu Matki, czując się w ten sposób bardzo związane z tym miejscem. Nie dziwi nas zatem, że w tym czasie chętnie tutaj przybywają, dobrze się tutaj czują i każdego roku mówią, że z utęsknieniem czekają na kolejny przyjazd do Sanktuarium w Licheniu i kolejne spotkanie – zaznaczył kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Polska Gospodyni. Imprezie patronują m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Organizatorzy wraz z Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, zapraszają całe rodziny. To doskonała okazja, by młode pokolenia zobaczyły, usłyszały i posmakowały piękna tradycji polskich regionów.
Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej/radiomaryja.pl