Ogólnopolski dzień modlitwy o pokój w Syrii

Obchodzimy dzień ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii. W kościołach w Polsce będą zbierane pieniądze na pomoc ofiarom konfliktu.

Apel do wiernych o modlitwę za ofiary w Syrii i zbiórkę do puszek w kościołach skierował przew. Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik „Dramat, jaki przeżywa naród syryjski, w tym również tamtejsi chrześcijanie, porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale również domaga się działania, a więc zapewnienia uchodźcom żywności, leków, odzieży oraz poczucia minimum bezpieczeństwa” – napisał w liście do księży biskupów ks. abp Józef Michalik, przewodniczący KEP.
Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, mówi że najbardziej cierpią kobiety, dzieci i starcy, którzy na emigracji żyją w bardzo trudnych a często tragicznych warunkach.

– Jako ludzie, chrześcijanie powinniśmy okazać solidarność z narodem cierpiącym, dlatego dziś we wszystkich parafiach odbędzie się zbiórka do puszek. Z takim apelem zwrócił się przewodniczący KEP ks. abp Józef Michalik. Oczywiście w tym okresie zbieramy smsy charytatywne. Od 29 września do 31 października można wysłać sms wybierając hasło: „pomagam”, na nr 72052. Można też wejść na naszą stronę www.caritas.pl. Tam są podane konta, na które można przesłać pieniądze, ale zawsze z dopiskiem: Syria – powiedział ks. Marian Subocz.

Caritas Polska cały czas współpracuje z Caritas Jordan, przy organizacji różnego rodzaju pomocy. To właśnie w Jordanii i Libanie jest najwięcej syryjskich uchodźców. Marta Titaniec z Caritas Polska, mówi, że wciąż brakuje środków na projekty edukacyjne, gdyż większość pieniędzy przeznacza się na pomoc doraźną; żywność, środki czystości czy opłaty mieszkań.

– Otrzymaliśmy dramatyczna prośbę z Caritas Liban o wsparcie działań bardzo doraźnych, na które składają się: zapewnienie opłaty mieszkań, środków czystości, żywieniowych. Każdego dnia trzeba dostarczać to setkami tysięcy kilogramów. Żeby dać pewien obraz sytuacji w Jordanii 80% uchodźców to są tzw. uchodźcy miejscy. My im pomagamy. Pozostałe 20% to są uchodźcy w obozie, jaki powstał podczas konfliktu zbrojnego. W samym obozie dziennie potrzeba 4 mln litrów wody żeby zapewnić jako takie warunki 150 tys. uchodźców – powiedziała Marta Titaniec z Caritas Polska.

W Warszawie w akademickim kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu o godz. 17.00 odbędzie się koncert na rzecz uchodźców syryjskich. Poprzedzi go modlitwa o pokój prowadzona przez przedstawicieli Kościoła w Polsce, Caritas Polska oraz narodu syryjskiego. Podczas koncertu wyświetlane będą zdjęcia z obozów syryjskich w Jordanii.

POLSKA DLA SYRII [zobacz]

INFORMACJE: POMÓŻ SYRII [zobacz]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl