fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

OECD: polscy pacjenci w długich kolejkach na zabiegi medyczne

Polacy czekają najdłużej na operację zaćmy czy stawu biodrowego – wynika z raportu OECD. Holendrzy na usunięcie zaćmy w kolejce czekają miesiąc, Polacy średnio o ponad rok dłużej. Z kolei na  protezę  kolana w Polsce czekamy aż 469 dni, w Holandii czy Danii niecałe dwa miesiące.

Autorzy raportu analizowali zabiegi, które wprawdzie nie należą do tych ratujących życie, ale powodują ból i niepełnosprawność. Są miernikiem jakości życia.

Wśród przyczyn długiego oczekiwania w kolejkach w Polsce jest brak odpowiedniego finansowania oraz zła organizacja systemu ochrony zdrowia.

Trzeba usprawnić, uporządkować i dofinansować służbę zdrowia – mówi poseł Czesław Hoc z sejmowej komisji zdrowia.

– Trzeba przeprowadzić równoległy proces. Z jednej strony – zwiększyć środki i nakłady na polską służbę zdrowia, a z drugiej strony – bardzo ważny, równoległy proces uporządkowania, usprawnienia, uszczelnienia systemu ochrony zdrowia. Po tej stronie są bardzo istotne niedomagania i rzeczywiście jest tak, że ta obłędna polityka PO-PSL zakładająca, że niewidzialna ręka wolnego rynku wszystko rozwiąże i usprawni, poniosła totalne fiasko i klęskę. Dramatyczną konsekwencją są kolejki i brak dostępności do podstawowych zabiegów dla polskich pacjentów – podkreśla poseł Czesław Hoc.

Wielu Polaków na mocy ustawy o leczeniu transgranicznym korzysta z zabiegów za granicą. Od stycznia do września tego roku na leczenie zaćmy do Czech udało się 2,5 tys. osób.

W przypadku endoprotezoplastyki są większe problemy. Za pieniądze z NFZ  nie da się wyjechać na operację za granicę.

RIRM

drukuj