fot. pixabay.com

Odbudowana katedra Notre Dame może stracić sakralny charakter

Katedra Notre Dame w Paryżu może zatracić swój sakralny charakter. Według doniesień medialnych takie są założenia projektu odbudowy jej wnętrza po pożarze z 2019 r, przygotowane przez diecezję Paryża.

Z katedry mają zniknąć klasyczne rzeźby, ołtarze i konfesjonały. Zastąpią je nowoczesne malowidła i murale. Pojawią się też efekty dźwiękowe i świetlne, które mają wzbudzać emocje zwiedzających. Ma powstać także tzw. ścieżka odkrywcza obejmująca tematyczne kaplice nawiązujące do Afryki i Azji. W katedrze prezentowane mają być również materiały edukacyjne dot. m.in. globalnego ocieplenia

Filozof, prof. Zbigniew Orbik wskazał, że takie zmiany wpisują się w szersze zjawisko odchodzenia w Europie od wartości chrześcijańskich. Efektem może być zatracenie tożsamości.

–  Podstawą naszej europejskiej kultury, cywilizacji są trzy filary: wiara chrześcijańska, prawo rzymskie i filozofia grecka. Jeśli będziemy odchodzić od tego, co stanowi fundament wartości naszego kontynentu, to zatracimy swoją tożsamość. Jak wiemy sfera aksjologiczna nie znosi próżni i na miejsce tych wartości, które odrzucimy, wejdą inne obce nam wartości. Myślę, że chcielibyśmy tego uniknąć, bo podkopuje to fundamenty naszej tożsamości – powiedział prof. Zbigniew Orbik.

Z apelem do diecezji Paryża o zachowanie oryginalnych wnętrz katedry Notre Dame wystąpili architekci, historycy sztuki, pisarze i filozofowie. Wskazali, że twórcy Notre Dame zaprojektowali dzieło kompletne, łączące architekturę i wystrój, malarstwo i rzeźbę, stolarstwo i złotnictwo, witraże i oświetlenie. Apel podpisało ponad 100 sygnatariuszy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl