fot. flickr

Od środy w Senacie Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Gruzji

Partnerstwo łączące Polskę i Gruzję, wspólna historia, członkostwo Gruzji w NATO i UE, a także doświadczenia i wyzwania związane z samorządem lokalnym – to niektóre z tematów pierwszego Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji, które będzie obradowało w środę i czwartek w Senacie.

Jak podkreśla Kancelaria Senatu, Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Gruzji powołane zostało „w celu rozwijania i umacniania przyjaźni oraz współpracy” między Sejmem i Senatem obu państw. Wskazano, że zadaniem Zgromadzenia będzie „rozpatrywanie spraw interesujących Izby oraz przyjmowanie wspólnych stanowisk w tym zakresie”.

W I Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji wezmą udział delegacje w składzie: 10 parlamentarzystów z Sejmu i Senatu oraz 10 parlamentarzystów z Parlamentu Gruzji. Polska delegacja do Zgromadzenia składa się z 7 posłów i 3 senatorów; przewodniczącą jest wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS).

Zgromadzenie będzie obradować na sesjach plenarnych, które odbywać się będą raz w roku, na przemian w Polsce i w Gruzji. Kancelaria Senatu podkreśliła, że kontynuację działalności pomiędzy sesjami zapewni czteroosobowe Prezydium, w skład którego wchodzą przewodniczący i wiceprzewodniczący Zgromadzenia.

Podczas najbliższej sesji parlamentarzyści – jak informuje Kancelaria Sejmu – będą dyskutować o partnerstwie łączącym oba kraje, wspólnej historii, członkostwie Gruzji w NATO i UE, a także o doświadczeniach i wyzwaniach związanych z samorządem lokalnym.

Posiedzenie otworzą marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński, Stanisław Karczewski oraz przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze.

Kancelaria Sejmu wskazała, że Izba Niższa podjęła uchwałę o powołaniu Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji 22 marca 2018 r., a 11 kwietnia 2018 r. analogiczny dokument przyjął Senat. Natomiast w parlamencie Gruzji to nowe forum współpracy polsko-gruzińskiej utworzono 20 kwietnia 2018 r. Statut Zgromadzenia podpisał 5 listopada 2018 r. w Tbilisi marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas oficjalnej wizyty w Gruzji.

„Takie porozumienia są podejmowane przez Sejm i Senat w przypadkach wyjątkowych i tylko z państwami zaprzyjaźnionymi. Nasza przyjaźń trwa od stu lat, a jej trwałe fundamenty umacniamy instytucjonalnie” – mówił wówczas Marek Kuchciński.

Kancelaria Sejmu podkreśliła, że polsko-gruzińskie relacje parlamentarne cechuje „duża dynamika”. Oprócz rozpoczynającego właśnie prace nowego formatu zgromadzenia parlamentarnego, Kancelaria wymieniła, m.in. spotkania na szczeblu przewodniczących parlamentów, wizyty studyjne na poziomie komisji, działania polsko-gruzińskiej grupy parlamentarnej czy udział posłów i senatorów w misjach obserwacyjnych wyborów w Gruzji z ramienia Zgromadzeń Parlamentarnych Rady Europy i NATO oraz w niezależnych misjach obserwacyjnych Sejmu i Senatu.

Podkreślono również, że „wyraźnym sygnałem pogłębienia relacji” między parlamentami Polski i Gruzji oraz „podniesienia ich na jeszcze wyższy poziom”, było uroczyste podpisanie porozumienia o partnerstwie strategicznym przez marszałków Kuchcińskiego i Karczewskiego oraz przewodniczącego Kobakhidze w Warszawie w grudniu 2017 r. Partnerstwo strategiczne zostało ustanowione w związku z 25. rocznicą wznowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych i – jak podkreśliła Kancelaria Sejmu – jest ono „potwierdzeniem wagi przyjaźni między obydwoma narodami, w uznaniu wspólnych wartości i interesów wynikających z politycznych, społecznych i gospodarczych związków oraz bliskości kulturowej”.

Ponadto – jak przypomniano – 23 października 2018 r. Sejm w uchwale upamiętnił 10. rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej sprzeciwia się wszelkim działaniom, które mają na celu ingerencję w suwerenne prawo władz w Tbilisi do sprawowania zwierzchnictwa nad terytorium Gruzji, oraz zdecydowanie potępia zabójstwa, porwania, stosowanie tortur i inne akty przemocy wobec obywateli gruzińskich na terytoriach okupowanych” – podkreślono w dokumencie.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl