fot. flickr.com

Od poniedziałku wznowione zostaną usługi fizjoterapeutów

Już od poniedziałku Polacy będą mogli skorzystać z usług fizjoterapeutów. Ci drudzy z kolei będą mogli wrócić do pracy zarobkowej. Wszyscy mają pewne obawy.

Po apelach rehabilitantów, fizjoterapeutów, ale i pacjentów rząd zdecydował o przywróceniu dostępu do tego typu zabiegów. Ze względu na pandemię koronawirusa pacjenci stracili możliwość rehabilitacji, która powinna obywać się w trybie ciągłym.

Sektor musi zostać uruchomiony teraz w nowych warunkach tak, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Dr Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, podkreśla, że na ten moment jest na razie wiele pytań dotyczących wznowienia pracy.

– Na tę chwilę nie mamy jeszcze zabezpieczenia w 100 proc., typu maseczka, przyłbica czy rękawiczki. Podkreślam, że jest to kontakt z pacjentem bardzo bliski. Jak to będzie od poniedziałku – nikt nie wie. Wiadomo, że większość pacjentów – przecież wszyscy pacjenci 4 maja nie przyjdą na rehabilitację – się boi. Jaka jest sytuacja? Kto jest zarażony? Większość pacjentów jest w wieku 65 plus, więc pomału będziemy wdrażać. Zobaczymy, jaka będzie sytuacja. Trzeba dostosować szatnie. Trzeba dostosować pomieszczenia – wskazuje dr Tomasz Dybek. 

Krajowa Izba Fizjoterapeutów przygotowała zalecenia dotyczące reżimu sanitarnego. Rekomenduje indywidualną pracę z pacjentem, wzmożoną dezynfekcję oraz noszenie maseczek. Zaleca też przeprowadzenie wywiadu.

Rząd znosi etapami obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Jest to uzależnione m.in. od liczby zachorowań.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 228 nowych zakażeniach patogenem. Zmarło kolejnych siedem osób. Do tej pory COVID-19 wykryto u 13 tys. 105 osób. 651 z nich nie żyje.

RIRM

drukuj