fot. sxc.hu

Od nowego roku nowe regulacje prawa pracy

Od nowego roku wchodzą w życie znowelizowane regulacje prawa pracy. Wprowadzają one obowiązek płacenia składki ZUS od wszystkich umów zleceń oraz zmiany w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony.

Umowy takie będzie można zawierać na okres nie przekraczający 33 miesięcy. Później pracodawca będzie mógł albo zwolnić pracownika bez podawania powodu albo zawrzeć z nim umowę na czas nieokreślony.

Marian Smalec, konsultant biznesowy z zakresu prawa pracy, podkreśla, że fundamentem wszystkich regulacji powinna być umowa o pracę na czas nieokreślony, której zawarcie może być przecież w różny sposób normowane.

– Najlepiej wprowadzić takie przepisy, które istniały przedtem, że jest umowa na stałe z tym, że jest trzymiesięczny okres próbny. Jeżeli pracownikowi odpowiada i pojmuje daną pracę, to powinien zostać zatrudniony na czas nieokreślony. Wówczas sprawa byłaby jasna i prosta dla obu stron. W czasie okresu zatrudnienia, im pracownik jest dłużej zatrudniony, to ma możliwość podnosić swoje kwalifikacje przez uczenie się tego zawodu, którego do tej pory nie wykonywał. Jako samouk ma możliwość studiować np. przepisy. Pracownik fizyczny ma możliwość nabrania wprawy manualnej do wykonywania zawodu – mówi Marian Smalec.

Nowelizacja czeka już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw.


RIRM

drukuj