fot. flickr.com

Od dziś do 29 maja potrwa nabór na restrukturyzację małych gospodarstw rolnych

Środki zostaną przyznane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. O wsparcie może się starać rolnik posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro.

Nowością jest to, że wniosek może złożyć osoba zarówno ubezpieczona w KRUS, jak i w ZUS. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie.

Jest jeden warunek – dochód lub przychód z działalności rolniczej musi stanowić co najmniej 25 proc. zysku osoby ubiegającej się o środki.

To rozwiązanie, o które apelowało wielu rolników – wskazał poseł Robert Telus, szef sejmowej komisji rolnictwa.

– Ruszają dwa nabory ważne. Jeden to jest właśnie dla tych małych gospodarstw rolnych. To tak zwane 60 tysięcy złotych, które można przeznaczyć na zakup sprzętu czy modernizację gospodarstwa. To dotyczy wszystkich tych działań, które restrukturyzują małe gospodarstwa. Drugi nabór, który w tej chwili również rusza, to jest ten duży nabór, to znaczy modernizacja, czyli ten obszar dotyczący również zakupu maszyn i urządzeń, które są potrzebne w gospodarstwie. To jest do 200 tysięcy złotych dotacji – powiedział poseł Robert Telus.

W związku z epidemią koronawirusa, ograniczona została możliwość osobistego złożenia wniosku w placówkach Agencji Modernizacji i Rozwoju Wsi. We wszystkich oddziałach Agencji udostępnione zostały specjalne wrzutnie lub urny, w których można zostać wnioski.

Jednocześnie Agencja umożliwia kontakt telefoniczny pod numerem 22 595 06 99.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj