fot. PAP

Od 1 września bezpłatne podręczniki dla pierwszych klas

Od 1 września 2014 r. uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych otrzymają bezpłatne podręczniki, a od 2017 wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów. Sejm przyjął dziś pilny rządowy projekt ustawy w tej sprawie. 

W głosowaniu udział wzięło 413 posłów. Za przyjęciem nowelizacji było 409 posłów, trzech było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Sejm nie uwzględnił jednak poprawek PiS-u. Największa partia opozycyjna chciała m.in., by darmowy podręcznik należał się także uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Poseł Zbigniew Dolata podkreślał, że bez przyjęcia poprawki ustawa będzie narażona na zarzut niekonstytucyjności.

– Panie premierze, dlaczego rząd dzieli polskich rodziców? Jeżeli już przejęliście z programu PiS idee bezpłatnego podręcznika, a w uzasadnieniu do projektu ustawy powołujecie się na konstytucyjną zasadę nieodpłatnego nauczania w szkołach publicznych, to bądźcie konsekwentni i poprzyjcie nasze poprawki. Pozwolą one urzeczywistnić prawo do równego dostępu do mechanizmów wyrównywania szans edukacyjnych. Inaczej ustawa narażona będzie na zarzut niekonstytucyjności. Jesteście to winni milionom polskich rodziców, którzy przez siedem lat waszych rządów byli narażeni na ogromne wydatki na zakup podręczników – powiedział poseł Zbigniew Dolata.

Poseł Marzena Wróbel zwróciła uwagę, że cena podręczników dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych jest dużo większa niż dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

– Podręczniki do tego etapu edukacyjnego będą najdroższe i będzie ich najwięcej. Z jednej strony chcecie zrobić ukłon w stosunku do rodziców tworząc projekt bezpłatnych podręczników, który notabene rozłożony jest aż na 4 lata, a z drugiej strony kłaniacie się wydawcom i w pewnym sensie mówicie im: „Tu wam trochę zabierzemy, ale w szkole ponadgimnazjalnej będziecie mieli pełne pole działania” – zaważyła poseł Marzena Wróbel

Nowelizacja dotyczącą podręczników szkolnych trafi teraz do Senatu

Prace nad rządowym „Naszym elementarzem” dla pierwszaków już trwają. W połowie maja rozpoczęto druk pierwszej z czterech zaplanowanych części podręcznika dla najmłodszych uczniów.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj