fot. flickr.com

Od 1 sierpnia „zerowy PIT” dla osób do 26. roku życia 

„Zerowy PIT” dla osób do 26. roku życia od 1 sierpnia stanie się faktem. Nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Zmiany w przepisach to efekt prac rządu.

Zwolnienie ograniczone jest limitem kwotowym – roczny limit wynosił będzie 85,5 tys. zł. W odniesieniu do dochodów uzyskanych w br., limit zwolnienia będzie wynosił 35,5 tys. zł.

Kondycja finansów publicznych znacząco się poprawiła w ostatnich latach, dlatego w miarę możliwości powinniśmy redukować tzw. klin podatkowy powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Dobrze, że rząd zaczyna od osób młodych – dodał.

– Ten okres w życiu każdego dorosłego człowieka, czyli pierwszych kilka lat aktywności zawodowej, to jest okres, w którym zarabia się jeszcze względnie niedużo, a ma się już wiele życiowych potrzeb związanych choćby z założeniem rodziny, zakupem pierwszego mieszkania czy wkładem własnym do kredytu hipotetycznego. Od dawna postulowałem, by podatki zacząć obniżać od dochodowych, a zwłaszcza od dochodowego od osób fizycznych, czyli tego, który płacimy wszyscy jako osoby pracujące. Myślę, że ten proces będzie postępował – mówił dr Marian Szołucha.

Z obliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że osoba otrzymująca płacę minimalną w wysokości 2250 zł miesięcznie zaoszczędzi rocznie 1592 zł. Natomiast osoba z przeciętnym wynagrodzeniem w wysokości 4762 zł osiągnie korzyść w wysokości 4261 zł rocznie. Zmiany podatkowe wprowadzające „zerowy PIT” wejdą w życie 1 sierpnia br.

RIRM

drukuj