fot. PAP/Darek Delmanowicz

Niższy podatek PiT

Od października płacimy niższy podatek PiT. To spełnienie jednej z obietnic rządzących. Z niższego PiT-u skorzysta blisko 25 milionów Polaków. Zyskują wszyscy ci, którzy rozliczają się w ramach pierwszej stawki skali podatkowej.

– Zmniejszenie PiT-u z 18 na 17 procent jest bardzo dobrą informacją, która pozwala na zatrzymanie dodatkowych środków pieniężnych w kieszeniach wielu milionów obywateli – podkreśla Mateusz Rozmiarek, radny PiS z Poznania.

Na obniżce zyskają nie tylko ci, którzy mają umowę o pracę, ale i także ci, którzy ze swoim pracodawcą mają podpisaną umowę zlecenie czy o dzieło.

– Jeden procent to przy najniższych wynagrodzeniach około 480 złotych rocznie więcej – wylicza Jan Mosiński, poseł PiS.

Nowe rozwiązania są dopełnieniem innej zmiany – likwidacji podatku PIT dla młodych do 26 roku życia.

– Liczymy, że te pieniądze, które zostaną w kieszeni obywateli wrócą do gospodarki w formie różnego rodzaju zakupów. Napędzając tym samym koło zamachowe gospodarki – akcentuje poseł PiS, Krzysztof Ostrowski.

Ustawę obniżającą stawkę podatku PIT z 18 do 17 procent Sejm uchwalił pod koniec sierpnia. Według wyliczeń zmiany finanse publiczne kosztować będą blisko 3 miliardy złotych w tym roku i około 10 miliardów złotych w latach kolejnych.

TV Trwam News

drukuj