fot. chrzest966.pl

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej

W niedzielę (3 kwietnia) w Piotrkowie Trybunalskim będą miały miejsce obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej.

Uroczystości rozpocznie procesja z wizerunkiem Matki Bożej Trybunalskiej od kościoła oo. Jezuitów do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Po niej  będzie miała miejsce Msza św. której przewodniczył będzie ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Piotrków Trybunalski jest już drugim miejscem w archidiecezji łódzkiej w obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski. Trzecim miejscem będzie Łódź, uroczystości odbędą się 12 czerwca 2016 r. w Święto Eucharystii. Gościem będzie ks. kard. Dominik Duka, metropolita praski i prymas Czech.

Jego obecność jest symboliczna i jest przypomnieniem faktu, że przyczyną przyjęcia przez Mieszka I chrztu było małżeństwo z czeską księżniczką – Dobrawą. Kolejnym miejscem obchodów będzie Tomaszów Mazowiecki.

W ,,Centrum Idei ku Demokracji”, dzień przed obchodami w Piotrkowie Trybunalskim będzie miała miejsce konferencja naukowa – ,,Moralność–wspólnota–państwo. Prawo natury w dyskursie społecznym”.

Uczestnicy będą rozmawiać m.in.: o pierwszych koncepcjach prawa natury w filozofii greckiej i ich reperkusji w filozofii nowożytnej, o prawie naturalnym       i prawie stanowionym w ujęciu św. Tomasza z Akwinu czy o prawie natury w nauczaniu Jana Pawła II.

RIRM

drukuj