Obama wezwał Iran do uwolnienia więzionych obywateli USA 

Prezydent Barack Obama wezwał w piątek rząd Iranu do natychmiastowego uwolnienia trzech więzionych obywateli USA – pastora Saeeda Abediniego, byłego żołnierza piechoty morskiej Amira Hekmatiego i dziennikarza „Washington Post” Jasona Rezaiana.

W oświadczeniu z okazji Newroz – święta Nowego Roku w irańskim kalendarzu – Obama zaapelował także do Teheranu o pomoc w odnalezieniu zaginionego osiem lat temu w Iranie amerykańskiego prywatnego detektywa Roberta Levinsona.

„Dziś, gdy rodziny na całym świecie gromadzą się, by obchodzić to święto, pamiętamy o tych amerykańskich rodzinach, które doznają bolesnego rozdzielenia ze swymi najbliższymi uwięzionymi lub zaginionymi w Iranie” – zaznaczył prezydent.

Abedini, który ma zarówno obywatelstwo Iranu, jak i Stanów Zjednoczonych, został w 2013 roku skazany przez irański sąd na osiem lat pozbawienia wolności za działanie na szkodę bezpieczeństwa państwa poprzez tworzenie wspólnot chrześcijańskich.

„Musi zostać zwrócony swej żonie i dwójce małych dzieci, które niestety rosną bez ojca” – głosi prezydenckie oświadczenie.

Hekmati został aresztowany w Teheranie w 2011 roku w trakcie wizyty u swej babki. Za rzekome szpiegostwo na rzecz CIA skazano go na karę śmierci, ale wyrok ten później anulowano i sprawa jest obecnie rozpatrywana ponownie.

„Jego rodzina, w tym jego poważnie chory ojciec, zbyt długo cierpi ból wywołany nieobecnością Amira” – oświadczył Obama.

Mający podwójne obywatelstwo irańskie i amerykańskie Rezaian kierował teherańskim biurem dziennika „Washington Post”. Został aresztowany latem ubiegłego roku z powodów, których irańskie władze dotąd nie ujawniły.

„Szczególnie bolesne jest to, że w święto ukierunkowane na uwalnianie się od utrapień minionego roku matka i rodzina Jasona będą nadal przez nowy rok nieść ciężkie brzemię zaniepokojenia o zdrowie i bezpieczeństwo Jasona” – zaznaczył Obama.

Były agent FBI Levinson zaginął w 2007 r. na leżącej w Zatoce Perskiej wyspie Kisz, która wchodzi w skład irańskiej prowincji Hormozgan i jako strefa wolnocłowa jest popularnym ośrodkiem turystycznym. Wcześniejsze i obecne władze USA przyznawały, że w chwili utracenia z nim kontaktu Levinson był źródłem informacji dla CIA. Jak wskazał prezydent, „jego rodzina od ponad ośmiu lat znosi udrękę jego zniknięcia”.

Za pomoc w odnalezieniu Levinsona władze USA zaoferowały nagrodę 5 mln dolarów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl