UE utrzymuje sankcje wobec Rosji

Przywódcy państw unii utrzymają sankcje gospodarcze wobec Rosji do czasu pełnego wdrożenia zawieszenia broni na Ukrainie. Takie uzgodnienia zapadły na szczycie w Brukseli. Na razie jest to deklaracja polityczna.

Formalna decyzja zapadnie zapewne w czerwcu. Rozejm nie jest przestrzegany. Ostatniej doby separatyści ostrzelali pozycje sił ukraińskich z wyrzutni rakietowych Grad.

Wprowadzone przez unię latem ubiegłego roku sankcje obejmują między innymi ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych. Ograniczają także sprzedaż zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, nakładają embargo na sprzedaż broni i sprzętu o podwójnym zastosowaniu. Te obostrzenia formalnie wygasają w lipcu tego roku. Na szczycie przywódcy państw UE zasygnalizowali, że przedłużą sankcje.

– Rada Europejska uzgodniła, że trwanie sankcji gospodarczych będzie jasno powiązane z pełnym wdrożeniem porozumienia z Mińska, pamiętając, że przewidziane jest to na koniec 2015 roku – powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

Jednak jak widać straty ekonomiczne wynikające z nałożenia sankcji i kryzys gospodarczy nie powstrzymują Rosji przed destabilizowaniem Ukrainy. W nocy separatyści atakowali ukraińskie wojska kilkanaście  razy. W okolicach Ługańska ponownie użyli wyrzutni Grad. Strona ukraińska mówi, że bojówkarze wykorzystują rozejm na szkolenia, które odbywają się z udziałem rosyjskich instruktorów. Rosja wciąż dozbraja separatystów.

– Mogą się sprawdzić te najbardziej optymistyczne scenariusze, że Rosja rozpocznie późną wiosną akcję militarną na dużą skale. Są informacje o koncentracji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą – powiedział profesor Tadeusz Marczak z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak na razie Zachód nie dozbraja Ukrainy. Brytyjscy wojskowi zaczęli natomiast szkolić żołnierzy ukraińskich uczestniczących w walkach z separatystami w Donbasie. Zakres szkolenia to pomoc lekarska i taktyka obronna. Z kolei amerykańscy wojskowi rozpoczną w najbliższym czasie szkolenia żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Według analityków z amerykańskiego ośrodka Stratford Rosja stara się odbudować swoją potęgę. Moskwa zaczęła już  realizować strategię umacniania swoich wpływów na terytoriach należących niegdyś do Związku Radzieckiego.

TV Trwam News

drukuj