„Nasz Dziennik”: Rosjanie manipulują polskimi badaniami nt. Katynia

Rosjanie manipulują polskimi badaniami, aby podważyć sowiecką odpowiedzialność za mord na oficerach II Rzeczypospolitej – alarmuje w dzisiejszym wydaniu „Nasz Dziennik”.

Tuż obok grobów polskich oficerów w Katyniu, w Smoleńsku, na państwowym uniwersytecie zaprezentowano pierwsze rosyjskie wydanie książki amerykańskiego autora Grovera Furra „Mord katyński – obalenie wersji oficjalnej”. Furr zaledwie od dekady zajmuje się historią XX wieku i tematyką sowiecką. Znany jest z obrony Stalina – czytamy w dzienniku.

Oficjalna wersja Katynia, która stwierdza, że winny jest Związek Sowiecki, została obalona – uważa Grover Furr.

„Raport komisji Burdenki jest zgodny z tym, co wiemy dzisiaj, a uwzględnia on jedynie masowe pochówki w Katyniu. Nie ma zaś ani jednego dowodu, według którego w dołach w Miednoje obok Tweru i Piatichatkach w pobliżu Charakowa znajdowały się ciała polskich jeńców” – pisze Furr.

Jak podkreśla „Nasz Dziennik”, amerykański autor powołuje się na poglądy Siergieja Strygina, który próbuje dowieść, że NKWD tylko przetrzymywało polskich oficerów w Kozielsku i mieli oni być przekazani stronie niemieckiej według ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow.

PAP/RIRM

drukuj