fot. Monika Bilska

o. dr T. Rydzyk CSsR: Wychowanie, zwłaszcza w tej chwili, jest niezwykle potrzebne i pilne. Czasy bardzo szybko się zmieniają i nas zaskakują. W uczelniach katolickich ideałem człowieka jest Chrystus

Wychowanie, zwłaszcza w tej chwili, jest niezwykle potrzebne i pilne. Tym bardziej, że czasy bardzo szybko się zmieniają i nas zaskakują. W uczelniach katolickich ideałem człowieka jest Chrystus. On jest doskonały. Potrzebne są takie uczelnie, w których będzie prawdziwe wychowywanie, rozwijanie ducha – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, podczas XIII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wychowanie” w WSKSiM w Toruniu.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa XIII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”. O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel uczelni, wygłosił słowo powitania, w którym podziękował za chęć udziału w wydarzeniu. Sympozjum poświęcone jest pamięci zmarłego w tym roku ks. kard. Zenona Grocholewskiego.

 – Mogę powiedzieć, że ks. kard. Zenon Grocholewski był współorganizatorem tego kongresu. On doszedł bardzo wysoko swoją pracą i osobowością w drabinie społecznej, również w Kościele. (…) Był to człowiek o silnej woli, ale równocześnie bardzo dobrym sercu; człowiek ogromnej pracy i wielkiej skromności. (…) Ojciec Święty Jan Paweł II poprosił go, żeby został prefektem Kongregacji Wychowani Katolickiego. Był odpowiedzialny za wszystkie szkoły i wyższe uczelnie katolickie. Znał świat. Jemu bardzo zależało na formowaniu człowieka. Bardzo się ucieszył, kiedy dowiedział się, że jest taka uczelnia (Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – przyp. red.) – wspominał Dyrektor Radia Maryja.

– Często mówił nam, że wyższa uczelnia czy uniwersytet ma nie tylko kształcić, ale formować człowieka. Integralnie ukształtować człowieka, by – jak mówi Sobór Watykański II w dokumencie o wychowaniu – kiedy przyjdzie na niego czas, umiał odpowiedzialnie podjąć swoje zadanie. Św. Jan Paweł II także mówił wiele o uczelniach, o uniwersytetach. Sam był profesorem na uniwersytecie katolickim. Mówił, że wyższa uczelnia jest po to, żeby człowiek, który do niej przychodzi i ma swój własny rozum, już nieco rozwinięty, oraz pewien zasób doświadczenia życiowego, nauczył się sam myśleć; żeby rozwinął swój potencjał umysłowy i duchowy – dodał.

Założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zastanawiał się, czy obecnie na uniwersytetach młodzi ludzie są odpowiednio wychowywani.

– Wychowanie, zwłaszcza w tej chwili, jest niezwykle potrzebne i pilne. Tym bardziej, że czasy bardzo szybko się zmieniają i nas zaskakują. (…) W uczelniach katolickich ideałem człowieka jest Chrystus. On jest doskonały. (…) Potrzebne są takie uczelnie, w których będzie prawdziwe wychowywanie, rozwijanie ducha – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja nawiązał do biografii „Benedykt XVI – jedno życie” autorstwa Petera Seewalda i zawartych w niej słów Ojca Świętego.

– Mówi Ojciec Święty o zagrożeniach dla całej cywilizacji, że dzisiejsze zagrożenie to powszechna dyktatura pozornie humanistycznych ideologii. Każdy, kto się im sprzeciwia – mówi Benedykt XVI – zostaje wykluczony z konsensusu społecznego. (…) Sto lat temu – mówi Ojciec Święty – każdy uważałby za absurdalne mówienie o małżeństwach homoseksualnych, o aborcji, o produkowaniu istot ludzkich w laboratoriach – wskazał zakonnik.

radiomaryja.pl

drukuj