fot. sxc.hu

NRL zaskarży pakiet onkologiczny?

Naczelna Rada Lekarska rozważa złożenie skargi konstytucyjnej w sprawie pakietu onkologicznego. Pakiet może uderzać w prawa innych pacjentów do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą i w najlepszy możliwy sposób – powiedział sekretarz NRL.

Konstanty Radziwiłł tłumaczył, że pakiet onkologiczny może spowodować, że pacjenci chorzy na serce będą mili trudniej rozpocząć terapię niż osoby chore na raka. Wyraził on także poparcie dla lekarzy, którzy nie zgadzają się na warunki zaproponowane im przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Ci, którzy podpisali kontrakty i to nie tylko lekarze POZ-u, ale także dyrektorzy większych placówek, w tym także szpitali, nawet tych największych szpitali klinicznych, podpisali te kontrakty nie dlatego, że uznali że są dobre, tylko dlatego, że po prostu musieli to zrobić z różnych powodów. Byli poddawani nieprawdopodobnej presji politycznej, administracyjnej, finansowej czy wręcz po prostu zastraszeniu osobistemu, że część z nich przynajmniej uznała, że nie ma innego wyjścia – powiedział Konstanty Radziwiłł.   

Jacek Krajewski, prezes PZ powiedział, że wsparcie całego środowiska lekarzy dla protestu pokazuje, że pakiet onkologiczny jest źle przygotowany i niebezpieczny dla pacjentów. Prezes PZ przypomniał podstawowe postulaty związku.

– Przede wszystkim chcemy zniesienia limitów onkologicznych, chcemy likwidacji możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ, zmiany zasad weryfikacji ubezpieczeń przez NFZ, przywrócenia dotychczasowego modelu opieki nad chorymi z cukrzycą i przewlekłymi chorobami układu krążenia, przywrócenia prawa leczenia u dermatologa i okulisty bez skierowania i nie chcemy kolejek w POZ. Chcemy zaprzeczyć także wszystkim twierdzeniom pana ministra – nie chcemy 2 mld zł. Kłamstwem jest żądanie dopłat od pacjentów za wejście do praktyk lekarzy rodzinnych. Jesteśmy lekarzami, a nie biznesmenami i nie zamykamy gabinetów każdego roku, to się zdarzyło tylko raz – powiedział Jacek Krajewski.

Lekarze rozważają organizację ogólnopolskiego strajku.

RIRM

drukuj