Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w organizacji opieki onkologicznej

W centrum musi być zawsze pacjent – tak mówią autorzy koncepcji zmian w opiece onkologicznej. W siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie zaprezentowano dokument zawierający konkretne propozycje. Jest to efekt prac zespołu powołanego w marcu przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.  

Nowa koncepcja zakłada wprowadzenie zmian istotnych dla sprawniejszego leczenia chorych na raka. Dokument pod nazwą „Koncepcja organizacji i funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej” stawia sobie za cel: postawienie możliwie szybkiego i precyzyjnego rozpoznania; właściwe kwalifikowanie chorób do określonej metody leczniczej i leczenia skojarzonego, a także wydłużenie 5-letnich przyjęć.

To wszystko ma się stać dzięki lepszej koordynacji – zaznaczył minister Łukasz Szumowski.

– Potrzeba zmian, które by te działania i środki przeznaczone na onkologię zcentralizowały, to jest złe słowo ale spowodowały, że środki będą wydawane w sposób bardziej racjonalny, zoptymalizowały Jednocześnie potrzebne jest coś, co poprowadzi pacjenta za rękę od diagnozy do rekonwalescencji. Pacjent nie powinien tułać się po rozproszonym systemie, ale wiedzieć, gdzie ma możliwie najlepszą diagnostykę, tomografię, rezonans, gdzie najszybciej dostanie się do ośrodka wysokospecjalistycznego – podkreślił minister.

Szefem zespołu pracującego nad koncepcją jest prof. Piotr Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak mówił, na bazie dokumentu powołana zostanie Krajowa Sieć Onkologiczna.

– Dlaczego w polskiej onkologii potrzebna jest zmiana. Ponieważ dramatycznie rośnie liczba zachorowań, w najbliższych kilkunastu latach będzie się zbliżała do 200 tys. rocznie. Widzą państwo, że jest to choroba ludzi starszych, zdecydowanie częstość nowotworów rośnie u osób po 55-60 roku życia. Niestety, co jest polską specyfiką w porównaniu z Europą Zachodnią – ponad 50 przypadków to nowotwory w stadiach zaawansowanych – wskazał prof. Piotr Czauderna.

W ramach koncepcji powstała mapa potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii. Ponadto, planowane jest wypracowanie narodowej strategii. Realizacja założeń ma potrwać do 2020 roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl