fot. pixabay.com

Nowy wykaz leków refundowanych

Leki dla chorych na raka gruczołu krokowego, jelita grubego, raka płuc oraz łuszczycę znalazły się na nowej liście leków refundowanych. Wykaz będzie obowiązywał od marca.

Resort zdrowia podkreślał, że zmiany w programach lekowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. W przypadku raka gruczołu krokowego program został poszerzony zarówno o nowe substancje czynne, jak i wskazania we wczesnym nowotworze.

Jeśli chodzi o pacjentów z łuszczycą plackowatą, to w tej kwestii został wydłużony okres stosowania leku. Ponadto, preparat został udostępniony także dla pacjentów pediatrycznych.

Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, zwrócił uwagę, że w refundacji aptecznej znajdą się trzy nowe leki.

Mamy nowe wskazanie dla budezonidu eozynofilowe – zapalenie przełyku. Do tej pory pacjenci byli leczeni budezonidem, ale z racji tego, że był on krótko w przełyku, to jego skuteczność była bardzo niewielka. Mamy również innowacyjny lek w zakresie padaczki lekoopornej, cenobamat. Posiadamy również pierwsze złożenie dla pacjentów z cukrzycą insuliny wraz z GLP-1 – mówił Maciej Miłkowski.

Lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące. Jest ona dostępna na stronie rządowej Ministerstwa Zdrowia.

RIRM

drukuj