fot. pixabay.com

Nowy Polski Ład kołem ratunkowym dla branż dotkniętych korona-kryzysem?

Przedsiębiorcy, których branże najdłużej były zamknięte w wyniku pandemii, szacują, że wychodzenie z korona-kryzysu będzie długim procesem. Rząd musi znaleźć odpowiednie koło ratunkowe. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że będzie nim Nowy Polski Ład.   

Trzecia fala pandemii zwalnia. 579 nowych zakażeń i 56 zgonów to niedzielny bilans pandemii w Polsce. Tendencja spadkowa napawa optymizmem.

Okres pandemii był trudnym czasem dla wielu przedsiębiorców, szczególnie dla właścicieli basenów czy branży fitness. Od piątku ich właściciele otworzyli drzwi  dla klientów.

– Po ośmiomiesięcznym przestoju, m.in. w branży fitness, jest to deadline. Takie branże w przypadku dalszego zamknięcia przestałyby funkcjonować – zaznacza prof. Wojciech Piontek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Cieszą się restauratorzy, którzy także od piątku wznowili swoją działalność.

– Od piątku mamy możliwość zaproszenia gości do środka restauracji. Jest radość gości, radość pracowników. Przez okres pandemii nie zwolniliśmy żadnego pracownika – mówi Ryszard Drob, właściciel hotelu i restauracji.

Pan Ryszard Drob szacuje, że odrabianie strat finansowych w jego hotelu i restauracji może potrwać nawet 3 lata. Rządowe tarcze nie pokryły bowiem wszystkiego.

– Żadna pomoc w pełni nie pokryje kosztów działalności przedsiębiorstwa. W przypadki tarcz osłonowych mieliśmy limity. Pieniądze pozwalały na zachowanie miejsc pracy, natomiast nie pokrywały kosztów stałych – wyjaśnia prof. Wojciech Piontek.

Pomimo pandemii polska gospodarka ma się jednak dobrze.

– Udało się uratować miejsca pracy, nie dopuściliśmy do dużego bezrobocia – mówi prof. Wojciech Piontek.

Rząd musi teraz przygotować dobry plan ratunkowy.

– To nowe wyjście po pandemii wymaga planu i my ten plan mamy. To jest Polski Ład. W obszarze wsparcia firm to jest podatkowe fair play. Wszyscy zgadzamy się, że podatki muszą być niskie i one w Polsce są i będą jednymi z najniższych w UE, ale wiemy też, że one muszą być sprawiedliwe. Wiemy też, że bez wsparcia państwa nie urosłyby takie potęgi, jak firmy francuskie, hiszpańskie, niemieckie czy włoskie – przekonuje premier Mateusz Morawiecki.

Nowy Polski Ład to szereg planów inwestycyjnych i propozycji dla przedsiębiorców.

TV Trwam News

drukuj