fot. PAP/Maciej Kulczyński

W maju ruszy rehabilitacja pocovidowa ukierunkowana na zdrowie psychiczne

Od 1 maja w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu w woj. zachodniopomorskim rusza rehabilitacja pocovidowa ukierunkowana na zdrowie psychiczne. Na początku dostępnych będzie 50 miejsc.

Od początku pandemii w Polsce odnotowano 2 mln 700 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 2 mln 400 tys. osób otrzymało status ozdrowieńca. Przechorowanie COVID-19 czy to w szpitalu, czy w warunkach domowych nie kończy problemów ze zdrowiem.

– Szacuje się, że 20 proc. osób, które chorowały na COVID-19 ma mniej lub bardziej trwałe zmiany w swoim organizmie i wymaga rehabilitacji, dalszej opieki zdrowotnej – zaznaczył wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

1 września ubiegłego roku w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach wystartował – nie tylko pierwszy w Polsce, ale i w Europie – pilotażowy program rehabilitacji pocovidowej.

– Już ponad 700 osób w turnusie 3-tygodniowym, bo rehabilitacja trwa 21 dni, było pacjentami specjalistycznego ośrodka w Głuchołazach. A proszę sobie wyobrazić, że wszystkie terminy są zarezerwowane do końca trwania tego pilotażowego programu, czyli do sierpnia przyszłego roku – wskazał Błażej Poboży.

Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie i zainteresowanie rehabilitacją pocovidową, NFZ rozszerzył program i stworzył procedurę, o którą aplikować mogą inne ośrodki ochrony zdrowia, w tym placówki MSWiA. Możliwość rehabilitacji pocovidowej, ukierunkowanej na zdrowie psychiczne pacjentów proponuje Szpital Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu.

– Stworzyliśmy kompleksowy system oddziaływań zarówno na psychikę osoby, jak i na jego problemy somatyczne w zakresie ogólnoustroju, rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej, pulmonologicznej – podkreśliła lek. Ewa Giza, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Złocieńcu.

Na początku na rehabilitację w szpitalu w Złocieńcu dostępnych będzie 50 miejsc.

– 1 maja do placówki w Złocieńcu będą mogli trafić już pierwsi pacjenci, którzy będą potrzebowali wsparcia w rehabilitacji pocovidowej ukierunkowanej na kwestie psychiatryczne, psychologiczne, neurologiczne – powiedział Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl