fot. pixabay.com

Noworodek w siedleckim oknie życia

W siedleckim Oknie Życia pozostawiono w czwartek, 27 stycznia 2022 roku, przed godziną 16.00 noworodka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala wojewódzkiego. Teraz o jego losie zadecyduje sąd.

Zdarzenie potwierdza sierż. stab. Małgorzata Mazurek z Komendy Miejskiej Policji Siedlce. – Zgłoszenie otrzymaliśmy tuż przed godziną 16.00. Na miejscu policjanci nie ujawnili żadnych zaniedbań ani uchybień, jeżeli chodzi o stan zdrowia tego dziecka, nie ujawniono też naruszeń przepisów prawa. Obecnie Policja wykonuje czynności na polecenie Sądu Rejonowego w Siedlcach Wydział Rodzinny i Nieletnich – informuje Małgorzata Mazurek.

 

Noworodka zgodnie z procedurami przewieziono do szpitala, gdzie przeszedł badania.

– Obecnie kilkudniowy noworodek znajduje się pod opieką personelu na oddziale neonatologicznym. Dziecko jest w stanie ogólnym dobrym. Pozostanie kilka dni na obserwacji – informuje Barbara Jakubczyk, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

O tym, co dalej stanie się z dzieckiem, zadecyduje sąd.

***

Okno Życia mieści się w ścianie zewnętrznej Domu Dziecka „Pod Kasztanami” przy ul. Daszyńskiego 10. Istnieje od 2011 roku. Do tej pory dziecko zostawiono tam raz – w 2013 roku. Była to roczna dziewczynka. Zostawiła ją matka, która tego samego wieczora wróciła po córkę.Okno Życia to miejsce, gdzie matki, które z różnych powodów nie decydują się wychowywać dziecka, mogą je bezpiecznie zostawić, zachowując przy tym anonimowość.  Okno jest umieszczone w miejscu, które jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka i zapewnia anonimowość. Nie ma tam zainstalowanych kamer. Matka może podejść, otworzyć i zostawić dziecko. Wewnątrz znajduje się czujka ruchu i czujnik uruchomienia okna. W momencie, gdy dziecko zostaje umieszczone w Oknie Życia, na górze uruchamia się alarm. Po takim sygnale ktoś schodzi i odbiera dziecko. Zostawione w Oknie Życia dziecko jest zabierane na badania do szpitala. Jednocześnie powiadamia się o nim sąd i ośrodek pomocy społecznej, aby można mu było nadać imię, nazwisko i wyrobić akt urodzenia. Wtedy można uruchomić dalsze procedury adopcyjne.

Katolickie Radio Podlasie

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl