fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowi ministrowie w rządzie Ewy Kopacz

Prof. Marian Zembala, poseł PO Andrzej Czerwiński i były wioślarz Adam Korol będą nowymi ministrami: zdrowia, skarbu i sportu poinformowała w poniedziałek premier Ewa Kopacz. Zadeklarowała, że ona i jej ministrowie ciężką pracą będą zabiegali o zaufanie Polaków.

Marek Biernacki zostanie sekretarzem stanu w KPRM, koordynatorem służb specjalnych; Anna Nemś – wiceministrem gospodarki; Dorota Niedziela – wiceministrem środowiska. Prezydent Bronisław Komorowski powoła nowych ministrów dziś o godz. 10.

Politolog Paweł Grzegorczyk mówi, że trudno się spodziewać, aby nowi ministrowie wprowadzili znaczące zmiany podczas swoich kadencji.

Uważam, że jest to bardzo ciężka sytuacja dla tych ministrów i każdy, kto zdecyduje się być ministrem jest dla mnie bardzo odważnym człowiekiem, głównie dlatego, że do końca tej kadencji zostały cztery mocno polityczne   miesiące. Dlatego, jakby o rządzeniu krajem i wprowadzeniu nowych zmian, będzie bardzo trudno, chociaż Ewa Kopacz będzie musiała to robić, aby uwiarygodnić i pokazać Polakom, że jest jeszcze w stanie coś zrobić i zmienić – powiedział Paweł Grzegorczyk.

W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali w ubiegłą środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński.

Do dymisji podali się też wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych – Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM).

Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął też Radosław Sikorski.

RIRM

drukuj