Rząd znowelizuje ustawę o Sądzie Najwyższym?

Na razie nie wiadomo, czy rząd zdecyduje się na nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że uszanuje wyroki sądów.

Unijny trybunał zdecydował o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o SN dot. przechodzenia w stan spoczynku sędziów. TSUE przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział, że według wstępnej analizy potrzebna będzie nowelizacja ustawy, by przywrócić na stanowiska odesłanych na emeryturę sędziów.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, przyznaje, że nie wie, czy jest to oficjalne stanowisko rządu. Dodał, że w komisji nie ma żadnych wniosków legislacyjnych w tej sprawie.

– Nie mam na ten temat żadnej wiedzy. Minister (Czaputowicz – przyp. RIRM) reprezentuje Polskę w relacjach międzynarodowych, natomiast reformą wymiaru sprawiedliwości zajmuje się zupełnie inny resort. Nie wiem, czy to jest oficjalne stanowisko polskiego rządu, czy tylko jest to stanowisko ministra Czaputowicza – mówi Stanisław Piotrowicz.

Tymczasem wczoraj Małgorzata Gersdorf wezwała 23 sędziów SN, którzy przeszli w stan spoczynku, by stawili się w celu podjęcia służby sędziowskiej.  Kilku z nich stawiło się do siedziby Sądu Najwyższego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl