fot. pixabay.com

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe bez aprobaty w senackich komisjach

Senackie komisje rekomendują odrzucenie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, wzmacniającej rolę kuratorów oświaty. Senat ma głosować nad nowelą na posiedzeniu 4 lutego 2022 roku.         

Na zakończonym wczoraj pierwszym dniu posiedzenia nad nowelą obradowały senackie Komisje Nauki oraz Obrony Narodowej. Wniosek o odrzucenie nowelizacji w całości złożył senator Bogdan Zdrojewski (KO). Mówił, że poprawki nie będą w stanie ulepszyć tej nowelizacji. Zmierza ona do wzmocnienia roli kuratorów oświaty. Jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator będzie mógł wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Ponadto nowela reguluje działalność klas mundurowych i nauczanie zdalne. Nowelizacja zwiększa też nadzór nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje.

Na wejście takiej organizacji do szkoły będzie musiał zgodzić się kurator; będzie też potrzebna zgoda rodziców na udział dziecka w zajęciach. Mówił o tym w Senacie Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji.

– Sugerując się głosami ze stowarzyszeń rodziców, wyraźnie zwiększamy obowiązki tych organizacji. Jeśli chodzi o przedstawienie planów działania i materiałów, chcemy, aby były one zaprezentowane w taki sposób, że  rodzice – podejmując ostateczną decyzję – będą mieli pełną świadomość, na jakie zajęcia wysyłają dzieci. Ma temu również pomóc opinia kuratora oświaty, który badając wniosek danej organizacji, sprawdzi wszystko pod kątem formalno-prawnym. Zbada, czy proponowane zajęcia są zgodne z polskim prawem i czy są dostosowane do wieku dzieci – wyjaśnił Dariusz Piontkowski.

Posiedzenie Senatu będzie kontynuowane 4 lutego br. i wtedy izba ma głosować nad nowelą. Nawet jeśli przyjmie uchwałę o odrzuceniu ustawy w całości, Sejm będzie mógł zmienić tę decyzję i nowela trafi na biurko prezydenta RP.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl