Nowelizacja ustawy o TK obowiązuje od dzisiaj

Dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Przewiduje ona m.in. wygaszenie kadencji prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

Miała ona też umożliwić ponowny wybór 5 sędziów Trybunału, których Sejm wybrał w środę. W przyszłym tygodniu nowelę tę zbada TK.

W czwartek pięcioosobowy skład Trybunału orzekł, że poprzedni Sejm wybrał dwóch sędziów w sposób niezgodny z konstytucją; wybór pozostałej trójki miał być z nią zgodny.

Szef sejmowej komisji sprawiedliwości poseł PiS-u Stanisław Piotrowicz mówi, że rozstrzygnięcia trybunału dotyczą ustaw, jednak nie mają znaczenia dla uchwał podejmowanych przez Sejm.

W dalszym ciągu otrzymujemy, że w odniesieniu do wszystkich pięciu sędziów uchwała Sejmu nie miała mocy prawnej. Skoro tak to Sejm wyłonił nowych pięciu sędziów i uczynił to już w zgodzie z prawem. W tym wypadku Sejm nie procedował wedle ustawy, a wedle regulaminu Sejmu. Jest to regulamin, którego ranga znajduje odzwierciedlenie w konstytucji. W ustawie zasadniczej wymienia się regulamin Sejmu, jako źródło prawa – podkreśla poseł Stanisław Piotrowicz.

Nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zaskarżyli posłowie PO, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa i I prezes Sądu Najwyższego. TK zbada połączone skargi 9 grudnia.

RIRM

drukuj