Sejm zagłosuje dziś nad ustawą o szkolnictwie wyższym

W Sejmie odbędzie się dziś głosowanie nad tzw. Konstytucją dla nauki. W środę sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zajęła się czterema senackimi poprawkami do tej ustawy.

Komisja zarekomendowała odrzucenie jednej z nich. Kontrowersje wzbudziła poprawka, która ma dawać sędziom w stanie spoczynku gwarancję dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej. Przedstawiciele resortu nauki pozostawili ocenę poprawek posłom.

Józef Brynkus z Kukiz15’ dziwił się, że resort nauki „umywa od poprawki ręce”. Według niego omawiana poprawka nie ma nic wspólnego z podnoszeniem jakości na uczelniach, o którym mówił wiele razy resort projektując reformy.

– Wprowadzając ten zapis mówiący o tym, że każdy sędzia Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, który nie nadaje się do pracy w tych miejscach, bo jest niekompetentny, nagle ma się nadawać do pracy na uczelni, prowadzenia wykładów i zajęć ze studentami. To jest skandaliczny pomysł i dziwie się panu ministrowi Piotrowi Mullerowi, który tak bardzo podkreślał troskę o wyższe uczelnie, że nie potrafi powiedzieć wprost: My tego zapisu nie chcemy – powiedział poseł Józef Brynkus.

Za przyjęciem poprawki głosowało 10 posłów, przeciw było 15, a 2 wstrzymało się od głosu. Głosowanie w Sali Posiedzeń w Sejmie zaplanowane jest na dziś.

Konstytucja dla nauki, nazywana też Ustawą 2.0 ma zastąpić cztery obecnie istniejące. Przepisy mają wejść w życie 1 października 2018 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl