Posłowie wyznaczą dziś skład osobowy sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT

Dziś poznamy skład sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT. O tym, kto w niej zasiądzie, posłowie zdecydują w bloku sejmowych głosowań.

Wyłudzenia podatku VAT to największa afera finansowa III RP.

– Od wielu lat są zaniedbywania, przede wszystkim błędy w prawnym skonstruowaniu systemu podatkowego, który pozwalał, aby pewni gracze na rynku mogli dopuszczać się nadużyć VAT-owskich – mówił ekonomista Conrad Gadomski.

Mafia VAT-owska okradła państwo, według wstępnych szacunków, na 262 mld zł. Walkę z tym procederem rozpoczął rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wiele karuzel VAT-owskich zostało rozbitych, a wielu aferzystów czeka na procesy.  Aferę VAT-owską będzie badała sejmowa komisja śledcza.

W piątek odbędzie się blok głosowań, na którym zostanie powołany skład osobowy komisji śledczej. Komisja będzie mogła od razu przystąpić do działania. Oczywiście z początku są to działania niewidoczne dla opinii publicznej np. wystąpienie o dokumenty i ich przeanalizowanie. Pracę rozpoczniemy niezwłocznie – powiedział poseł PiS Marcin Horała.

Komisja będzie badać okres od grudnia 2007 do listopada 2015 r.

Czyli ten czas, w którym poziom nieściągniętych podatków VAT wzrósł wielokrotnie, a następnie utrzymywał się na rekordowym poziomie. Przed 2007 r. ta luka była bardzo niska, zaś ściągalność podatku była bardzo dobra. Od 2016 nie jest jeszcze idealnie, ale jest już widoczna wyraźna poprawa. Niestety lata 2007-2016 to ten okres, kiedy pod tym względem było po prostu fatalnie. To wszystko odbywało się bez jakiejkolwiek kontrreakcji władzy – stwierdził polityk.

Platforma Obywatelska wnioskowała, aby komisja swoim zasięgiem obejmowała lata 2005 – 20018.

– Trzeba wyjaśnić wszystkie aspekty spraw związanych z podatkiem VAT. Ostatnie zatrzymania pokazują, że sprawa VAT-owska to również czas obecnego rządu. Będziemy zgłaszać poprawki i wnosić o nowelizację uchwały dot. tej komisji śledczej tak, żeby objąć jej działaniem również okres po 2015 roku – mówił poseł PO Borys Budka.

Najwięcej będzie musiał się tłumaczyć w tej sprawie rząd PO-PSL.

– Osiem lat rządów PO to był ten okres, kiedy jak grzyby po deszczu mnożyły się karuzele VAT-owskie i nadużycia podatkowe – podsumował Conrad Gadomski, ekonomista.

Komisja będzie musiała zbadać czy istniał parasol ochronny, a może nawet i współudział niektórych wpływowych polityków lub wysoko postawionych

urzędników, bo sygnały o nadużyciach docierały do rządzących.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl