Nowelizacja ustawy o IPN opublikowana w Dzienniku Ustaw

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowela wprowadza m.in. karę do 3 lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. 

Nowela ustawy o IPN wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, dzień po uchwaleniu noweli przez Sejm, podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji.

Historyk prof. Stanisław Mikołajczak wskazuje, że rząd nie powinien się ugiąć w tej sprawie.

– Ta ustawa odwołuje się tylko do potrzeby mówienia prawdy. Nie blokuje możliwości badań naukowych ani ekspresji artystycznej, ale broni dobrego imienia Polaków. Przecież byliśmy jedynym narodem, jedynym państwem, które z jednej strony było przez Niemców postrzegane tak, że tutaj za pomaganie Żydom groziła kara śmierci nie tylko osobom pomagającym, ale całym ich rodzinom, a z drugiej strony państwo polskie karało śmiercią tych Polaków, którzy wydawali Żydów bądź przyczyniali się do ich śmierci. Żaden inny naród na takie bohaterstwo się nie zdobył – podkreśla prof. Stanisław Mikołajczak.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 6 lutego i jednocześnie postanowił, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl