Nowelizacja Kodeksu pracy

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy. Choć obóz rządzący przekonuje, że to wiele korzystnych zmian dla matek i ojców, opozycja krytykuje i zgłasza poprawki. Projekt wrócił do prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. To między innymi 9-tygodniowy urlop rodzicielski i zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 70 proc. Poseł Aleksandra Gajewska z Platformy Obywatelskiej twierdzi, że to za mało.

– Będziemy składać poprawki dotyczące w stu procentach płatnego urlopu dla matek i ojców oraz wsparcia dla samodzielnych rodziców, którzy w ogóle nie zostali ujęci w tych rozwiązaniach – mówiła Aleksandra Gajewska, poseł PO.

Unijne dyrektywy powinny zostać wprowadzone już w sierpniu ubiegłego roku,  mimo tego opozycji nie zależy nad szybkim procedowaniem w tej sprawie. Poseł Katarzyna Kotula z Lewicy zapowiedziała złożenie kolejnych poprawek. To m.in. możliwość wykorzystania urlopu ojcowskiego przez samotne matki.

– Przyszłam z całą listą poprawek i wracam z tymi samymi poprawkami – powiedziała Katarzyna Kotula, poseł Lewicy.

Innego zdania jest Konfederacja. Poseł Dobromir Sośnierz stwierdził, że zaproponowane przez komisję przepisy odstraszają przed byciem pracodawcą.

– Tego wszystkiego w ogóle nie trzeba i nie powinno się regulować. Nie trzeba całego życia opisywać ustawami – od kołyski do grobu – zaznaczył Dobromir Sośnierz, poseł Konfederacji.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed, odpowiadając na wątpliwości posłów, podkreślił, że w Polsce istnieją bardzo dobre rozwiązania urlopów macierzyńskich i rodzicielskich.

– Jeżeli mówimy o urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, to mamy w tej chwili łącznie roczny urlop macierzyński i rodzicielski, i dwutygodniowy urlop ojcowski (…) Nikomu nic nie zabieramy, wręcz odwrotnie – dodajemy 9 tygodni urlopu, którego nie można przenieść – wyjaśnił.

Obecnie w 90 procentach z urlopu rodzicielskiego korzystają mamy, a dwutygodniowy urlop ojcowski – w stu procentach płatny – wykorzystuje niespełna 40 procent ojców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl