fot. PAP/EPA

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii zbiera śmiertelne żniwo. Kolejne kraje zgłaszają pomoc

Tragiczne informacje docierają do nas z Bliskiego Wschodu. Do prawie ośmiu tysięcy wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w wyniku poniedziałkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię. Trwa akcja ratunkowa.

We wtorek popołudniu pracę rozpoczął polski zespół ratunkowy – grupa HUSAR. Do tej pory z ich pomocą udało się wydobyć spod gruzów 9 osób.

„5.51 czasu lokalnego – 9 osoba żywa wydobyta (dziewczynka lat 13). Nasza grupa cały czas w akcji” poinformowali na Twitterze polscy ratownicy.

Pomoc zaoferowało 70 krajów z całego świata. Do Turcji przybyła właśnie Chińska ekipa ratunkowa. Do nich dołączyła też grupa ratowników z Korei Południowej.

– Mam nadzieję, że każdy z naszych działów administracji będzie aktywnie współpracował, aby pomóc i wesprzeć tę katastrofę. Przede wszystkim wysyłamy grupę ratowników, którzy mogą ratować życie. Konieczne jest wysłanie niezbędnych leków, ponieważ może ich brakować na miejscu – zaznaczył Yoon Suk-Yeol, prezydent Korei Południowej.

Swoją pomoc zapowiedziały kolejne państwa, m.in. Australia.

– Potwierdzam, że Australia wyśle ​​do Turcji miejski zespół poszukiwawczo-ratowniczy składający się z 72 osób, aby pomóc lokalnym władzom. Ci specjaliści od poszukiwań i ratownictwa miejskiego są doskonale wyszkoleni w lokalizowaniu i udzielaniu pomocy medycznej ofiarom uwięzionym lub dotkniętym zawaleniem się konstrukcji budynków – mówił premier Australii.

O dalszym wsparciu zapewnił też kanclerz Niemiec, Olaf Scholz. Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy na terenie dziesięciu prowincji. Ma ułatwić to akcje ratunkowe. Tragiczna sytuacja jest też w Syrii. W szpitalach brakuje leków, łóżek i personelu. Niestety z powodu zniszczonej infrastruktury musiał zostać wstrzymany transport humanitarny ONZ. Zbiórkę dla ofiar z Syrii uruchamia papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl