Nowe zasady finansowania GOPR i TOPR

Dziś weszła w życie nowelizacja dwóch ustaw, która ma ujednolicić rozwiązania dotyczące przekazywania na rzecz służb ratownictwa górskiego działających na terenie parków narodowych 15 proc. wpływów z opłat za wstęp. 

Zmiany polegają na tym, że z ustawy o ochronie przyrody usunięto zapis dotyczący obowiązku finansowego wobec służb ratowniczych, natomiast znalazł się on w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach. Zgodnie z nowymi przepisami na rzecz Górskiego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR i TOPR) przekazywane ma być co kwartał 15 proc. wpływów z opłat za wstęp do parku lub na niektóre jego obszary, po pomniejszeniu o należny podatek VAT.

Ustawowy obowiązek w tej kwestii istnieje dopiero od końca 2011 r., ale w dotychczasowym zapisie nie było mowy o opłatach za wstęp na niektóre obszary parku, dlatego od obowiązku wpłacania na rzecz GOPR 15 proc. wpływów z biletów wstępu uchylały się dotychczas władze Pienińskiego Parku Narodowego (PPN). Władze PPN argumentowały, że pobierane są tam opłaty tylko za udostępnianie turystom niektórych terenów: galerii widokowej na Trzech Koronach i Sokolicy oraz szlaku wodnego w Przełomie Dunajca.

Sejm uchwalił nowelizacje ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach oraz ustawy o ochronie przyrody 9 listopada 2012 r. Prezydent podpisał je 24 grudnia 2012 r.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl