fot. PAP/Radek Pietruszka

„Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian” – rozpoczęło się Forum Ekonomiczne w Karpaczu

W Karpaczu rozpoczęła się XXXII edycja Forum Ekonomicznego. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”.

Forum Ekonomiczne co roku budzi duże zainteresowanie. Tym razem nie jest inaczej. Do Karpacza przybyło ponad 5 tysięcy uczestników. Zaplanowane jest kilkaset wydarzeń z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu, naukowców oraz samorządowców. Hasło tegorocznego forum brzmi „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”.

Założyciel i wieloletni organizator wydarzenia, Zygmunt Berdychowski, podkreślał, że ostatnie lata to szereg wyzwań dla Starego Kontynentu – przede wszystkim pandemia oraz rosyjska agresja na Ukrainę.

– Wojna przemeblowała europejską politykę. Dzisiaj wszyscy już wiemy, że wojna  przyniosła Europie wielkoskalowy konflikt. Kilkaset tysięcy ofiar nakazuje nam przemeblować nasze myślenie o politycznej przyszłości Europy – wskazał Zygmunt Berdychowski.

To przemeblowanie ma dotyczyć – zdaniem organizatorów karpackiego Forum – naszego bezpieczeństwa politycznego, gospodarczego, energetycznego i żywnościowego. Stąd w Karpaczu znalazły się dziesiątki stref, w których od wtorku trwają debaty. Między innymi strefa cyfryzacja, człowiek i kultura, Europa w świecie, nowa gospodarka, nowe technologie, odbudowa Ukrainy, państwo i reformy, polityka międzynarodowa. Przy okazji otwarcia wydarzenia – jak co roku – został przedstawiony raport Szkoły Głównej Handlowej oraz Forum Ekonomicznego. W prezentacji wziął udział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

– Polska od 2004 roku osiągnęła trzecie najwyższe tempo wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej. Przed nami była tylko Irlandia i Malta – zaznaczył prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Szef PFR-u przekonywał, że od 2025 roku zobaczymy parametry gospodarcze, do których jesteśmy przyzwyczajeni jeszcze z czasów przedpandemicznych.

– Czyli inflacja w celu inflacyjnym, wzrost gospodarczy blisko 3-4 procent, solidna nadwyżka obrotów bieżących, wzrost inwestycji i dalsze nadrobienie tych zaległości, które jeszcze dzielą nas w stosunku do wyżej rozwiniętych krajów Europy – wskazał Paweł Borys.

W prezentacji raportu brał też udział szef polskiego biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Grzegorz Rabsztyn, który zwrócił uwagę, że Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o innowacje.

– To właśnie w Polsce w ramach Europy Środkowo-Wschodniej najwięcej przedsiębiorcy przeznaczają na innowacje: 22 proc. środków – zaznaczył dyrektor Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Polsce.

Forum Ekonomiczne potrwa do czwartku. W środę w Karpaczu pojawi się m.in. premier Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl