fot. PAP/Jacek Turczyk

Nowe rozporządzenie ws. szkoleń i egzaminowania kierowców

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nowe rozporządzenie ws. szkoleń i egzaminowania kierowców. Było to konieczne po tym, jak w nocy ze środy na czwartek wygasło stare. W efekcie od rana zostały wstrzymane egzaminy w WORD-ach, m.in. w woj. mazowieckim i kujawsko-pomorskim.

Resort Infrastruktury i Budownictwa podkreślił, że ośrodki powinny przeprowadzać egzaminy na dotychczasowych zasadach. Zapewniło też, że wszystkie egzaminy realizowane do czasu opublikowania nowych rozporządzeń są ważne.

Wiceminister Jerzy Szmit zwrócił uwagę, że wszyscy urzędnicy powinni rozstrzygać wszelkie wątpliwości prawne na korzyść obywatela.

– Ogromna większość kierownictw WORD-ów podjęła decyzje, które były przychylne dla obywatela. Powinniśmy kierować się zasadą, że jeżeli jest jakaś wątpliwość prawna to powinna być interpretowana na korzyść obywatela, a nie tworzyć dla niego utrudnienia. To były małe wątpliwości formalne niemające twardych podstaw prawnych, na mocy, których podejmowano te decyzje. Ci wszyscy, którzy albo zapytali się wcześniej co mają robić, albo nawet w dniu dzisiejszym też miałem takie pytanie, odpowiadam jednoznacznie – trzeba przeprowadzać ten egzamin – podkreślił Jerzy Szmit.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało, że przyczyną opóźnienia w wydaniu rozporządzeń była konieczność dwukrotnego dostosowania projektów rozporządzeń do zmian wprowadzających system CEPIK 2.0, a następnie do zmian przesuwających wejście w życie przepisów wprowadzających CEPIK 2.0. na przełomie 2015 i 2016 r.

Konieczne było przeprowadzenie po raz kolejny wymaganych uzgodnień międzyresortowych. Dodatkowo rozporządzenia wymagały uzyskania kontrasygnaty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

RIRM

drukuj