fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

NIK: GDDKiA nie dba o kierowców, planując remonty

Oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie dbają o kierowców planując remonty – wskazuje NIK. Izba opublikowała raport dot. utrzymania i remontów dróg zarządzanych przez jednostki Generalnej Dyrekcji w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie i Olsztynie.

Jak wynika z dokumentu, zarządcy dróg nie starają się ustalać  terminów robót tak, by nie utrudniały one podróżowania i były przeprowadzane w porach najmniejszego natężenia ruchu.

Najwięcej zastrzeżeń budzi sytuacja w oddziale łódzkim – podkreśla Paweł Biedziak, rzecznik NIK-u.

Oddział nie uzgadniał z wykonawcami robót remontowych, dokładnych terminów i przedziałów godzinowych prowadzenia remontów, by w jak najmniejszym stopniu utrudniały one kierowcom podróżowanie. W efekcie wielokrotnie dopuszczono do zajmowania przez wykonawców pasa ruchu w porach największego natężenia, uznając, że jedynymi wyznacznikami dla rozpoczęcia robót są dobra pogoda i fakt, by prace nie kolidowały z innymi, prowadzonymi na danym odcinku drogi – tłumaczy Paweł Biedziak.

Raport wskazuje także, że kierowcy nie mogą być pewni prawdziwości informacji o utrudnieniach w ruchu, zamieszczonych na stronie internetowej GDDKiA.

RIRM

drukuj